Fenerbahçe tapesi Meclis'e taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'dan basına yansıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen konuşmalardaki "Fenerbahçe Spor Kulubü'nün Olağan Seçimli Genel Kurulu'na müdahil olma" konusuna ilişkin bilgi istedi.
Yayınlanma tarihi: 3 Mart 2014 Pazartesi, 17:07

[Haber görseli]CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'dan basına yansıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen konuşmalardaki "Fenerbahçe Spor Kulubü'nün Olağan Seçimli Genel Kurulu'na müdahil olma" konusuna ilişkin bilgi istedi.

İŞTE O SES KAYDI: TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNE OTURAN FENERBAHÇE TAPESİ İÇİN TIKLAYIN

TBMM Başkanlığı'na Bakan Kılıç'ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Oran, "Ulusal basına yansıyan iddialara göre Recep Tayyip Erdoğan oğlu ile yaptığı bir görüşmede Fenerbahçe Spor Kulübü'nün olağan seçimli genel kuruluna müdahil olmuş, burada bir adayı açıkça desteklemiş, kendisine söylem desteği vermiş, çıkacak aday listelerine müdahale etmiş ve kulübün seçilmiş başkanına yönelik bazı ithamlarda bulunmuştur" diyerek şu konularda bilgi istedi:

"Erdoğan'ın talimatıyla Bakanlığınız Fenerbahçe Spor Kulübü kongresinde herhangi bir aday için çalışma yürütmüş müdür, adaylardan birinin listesinin belirlenmesinde rol almış mıdır, bu konuda yaptığınız bir çalışma var mıdır? Hükümetten tamamen bağımsız olması gereken demokratik seçimlere müdahale edilmesinin yasal gerekçesi nedir? Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı da Başbakanlık veya Bakanlık tarafından atama usulüyle mi belirlenecektir?

2002 - 2012 yılları arasında Başkanlık seçimlerine müdahil olarak katıldığınız diğer spor kulüpleri ve hükümetinizce desteklenen adaylar kimlerdir? Bilginiz dahilinde Başbakanlık örtülü ödeneğinden veya Bakanlığınız bütçesinden spor kulüplerindeki adaylara gönderilen maddi bir yardım bulunmakta mıdır, bu yardımın miktarı nedir?

Bilginiz dahilinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e 'Aziz Yıldırım orada durdukça, bunlara nefes aldırmayın' yönünde ayrımcılığa işaret eden bir sözlü talimat verilmiş midir? Bu talimat hangi tarihte, hangi yasal gerekçe ile verilmiştir? Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a niçin ısrarla randevu vermemektedir? Fenerbahçe kongresinde, Aziz Yıldırım'ın karşısında başkanlığa aday olan eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın konuşma metnini Recep Tayyip Erdoğan mı yazdı?"

A+ A-