Hakaret davasından Erdoğan'a kötü haber

İzmir Cumhuriyet Savcılığının açtığı davada Yurt Gazetesi İzmir muhabiri Ahmet Çınar, Twitter hesabında paylaştığı 3 cümle nedeniyle Erdoğan'ı mağdur ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 6 Mart 2014 Perşembe, 18:14

[Haber görseli]

Yurt Gazetesi İzmir muhabiri Ahmet Çınar Ahmet Çınar, geçen yıl 3-11-12 Haziran günlerinde kişisel Twitter hesabından üç cümle paylaşmıştı. İzmir Cumhuriyet Savcılığı da Çınar hakkında “Başbakan Tayyip Erdoğan’a kamu görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açmıştı.

Birçok kesim destek için davada hazır bulundu

Çınar, İzmir 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nde TCK’nin 125 ve 53. maddeleri gereğince 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, CHP milletvekilleri Alaattin Yüksel, Erdal Aksünger, Özgür Özel, TKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Savaş Sarı, CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Olgun Atila, CHP Konak Belediye Başkan Adayı Av. Sema Pekdaş, İzmir Genç Gazeteciler Platformu ve İzmir Park Forumları üyeleri Çınar’a destek olmak için duruşmada hazır bulundu.

Gazeteci Çınar: Sözlerim ifade özgürlüğü kapsamındadır

İlk duruşmada savunma yapan Çınar, “O kurduğum cümleler, bir cumhuriyet yurttaşı ve bir gazeteci olarak ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında kurulan cümlelerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı iddia edilen suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

İlk duruşmada beraat

Çınar’ın avukatı Murat Ergün de savunmasında, “Eğer burada mahkumiyet kararı verilirse, tüm yurttaşların eleştiri ve ifade özgürlüğü mahkum edilmiş olur. AİHM’nin Erbil Tuşalp Türkiye kararı gereğince başbakanlık makamında bulunan kişiler, provokatif, sarsıcı ve ağır eleştirilere tahammül etmelidirler ve bu eleştiriler suç sayılmamalıdır” dedi.7. Sulh Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada Ahmet Çınar’ın temyiz-i kabil olmak koşuluyla beraatine karar verdi.

Asıl mağdurlar Ali İsmaillerdir

Ahmet Çınar da yaptığı açıklamada, “Bu kararla, kendini ezeli ve ebedi mağdur olarak gören Recep Tayyip Erdoğan’ın ezeli ve ebedi mağdur olmadığı kanıtlanmış oldu. Bu karardan sonra artık Başbakan’a yan bakmak, AKP’ye muhalif olmak kriminalize olmaktan çıkacaktır. Bu ülkenin asıl ezeli ve edebi mağdurları Ali İsmail Korkmazlardır, Ethem Sarısülüklerdir, Ahmet Atakanlardır, Abdullah Can Cömertlerdir. Şimdi onların hesaplarının sorulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

A+ A-