Kılıçdaroğlu: İşbirliği olabilir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı için tek bir aday etrafında birleşebileceğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe, 02:24

[Haber görseli]

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim sonrası ilk kapsamlı değerlendirmesini The Wall Street Journal gazetesinin Türkiye temsilciliğine yaptı. Toplum vicdanının Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesine izin vermeyeceğini savunan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin tek bir aday desteklemesi fikrine, o adayın siyasi kimliği öne çıkmamış biri olması koşuluyla yeşil ışıktı. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na BDP’nin destek vermeyeceğini düşündüğünü belirterek BDP’nin yolsuzluklar konusunda duyarlı bir parti olduğuna inanıyorum” dedi.

WSJ’e konuşan Kılıçdaroğlu, yerel seçim öncesi beklentilerinin “yüzde 30’ları yakalamak” olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, bu sonucun elde edilememesi ile ilgili olarak ise “Toplumun, kendi ekonomisini iktidar ile özdeşleştirmesini” gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Ana muhalefet lideri olarak siz nasıl okuyorsunuz bu seçimi” sorusunu yanıtlarken şöyle konuştu: “Yolsuzluklar konusunda AKP bir darbe yedi. Oylarında genel seçime göre bir düşüş var ama bu beklediğimiz kadar değil. Genel seçim gibi bir hava vardı yerel seçimde. Bizim toplumumuz iktidarı kendi ekonomisiyle özdeşleştiriyor. Orada ciddi bir kırılma olmazsa istikrarın sürmesinden yana bir tavır takınıyor. Nedeni de çok borçlu olması ve AKP’nin ‘CHP gelirse faizler ve dolar yükselir. Siz bu borçların altında kalırsınız’ propagandası. Gerçekten de kendine göre tutarlı, ama bize göre son derece yanlış bir propaganda yapıyor. O propagandanın da şu veya bu şekilde tuttuğunu görüyoruz. Çünkü yurttaş borçlu ve bir şekilde kendisini riske atmak istemiyor.”

“Seçim çalışmalarının sadece yolsuzluk iddiaları üzerine inşaa edildiği” eleştirilerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Şimdi siyasal iktidarın bu kadar kapsamlı yolsuzluk yaptığı bir durumda ana muhalefet partisi olarak bizim sessiz kalmamız çok yanlış olurdu. Bu bir demokrasi ayıbı olurdu” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Bir erken seçim bekliyor musunuz? Milletvekili adaylarında daha sağ tandanslılar çıkabilir mi” şeklinde bir soru üzerine, “Halktan yana olan güçler CHP çatısı altında olsun istiyoruz. Sadece CHP’lilerin oy verdiği bir parti . Daha geniş kitlenin, her kesimdeolmak istemiyoruzn temsilin olduğu bir yapıyı kurmak istiyoruz. Esnaf da, işveren de, işçi de burada bir temsilcisi olduğu bilmeli. Böyle bir yapı içerisinde seçimlere gideceğiz. Önseçim ile belirlenecek milletvekili adayları” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Yerel seçimlerde partiler nezdinde resmi bir destek verilmemiş olsa da muhalif seçmen partiye bakmaksızın güçlü adayda birleşti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunu partiler bazında işbirliğine dökmeye hazır mısınız” sorusu üzerine ise şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir olasılıkla o olabilir. Zaten iki turlu bir seçim... İlk turda yüzde 51 aşılmadığı zaman ikinci turda ister istemez bu birliktelik kendiliğinden olacaktır. Bizim kafamızda da birkaç isim var. Ama takdir edersiniz şimdi deklere edecek bir şey yok. Onu biraz zaman gösterecek. Önce şu noktada bizim bir uzlaşmamız lazım. Siyasi kimliği çok öne çıkmamış, bir partiye olan aidiyeti çok öne çıkmamış ama toplumun her kesimini kucaklayan, iyi eğitim almış, yabancı dil bilen dünyayı ve Türkiye dengelerini iyi bilen bir kişi üzerinde uzlaşırsak birinci turda da olabilir tabii.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için, “Her şeye karşın toplum vicdanı kabul etmez. Seçileceğini düşünmüyorum” diyen Kılıçdaroğlu, BDP’nin Erdoğan’a destek vereceğini sanmadığını söyledi. Erdoğan, “BDP’yi biz de zaman zaman eleştiriyoruz ama BDP’nin de yolsuzluklar konusunda duyarlı bir parti olduğuna inanıyorum” dedi.

A+ A-