Hükümetten referandum sonrası AB açıklaması: Bundan böyle ilişkilerimiz...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referandum seçimlerinin ardından katıldığı bir televizyon kanalında "Bundan böyle AB ile ilişkilerimiz ortak çıkarlar çerçevesinde olacak" dedi.
Yayınlanma tarihi: 17 Nisan 2017 Pazartesi, 11:27

[Haber görseli]

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

16 Nisan referandumundan "Çok net şekilde 'evet' çıktığını" ileri süren Şimşek, rejimin değil hükümet sisteminin değişeceğini vurguladı.

"ADİL SEÇİM SİSTEMİNE SAHİBİZ"

"Demokrasimiz kazandı" diyen Şimşek, iki başlılığın getireceği sıkıntıların ortadan kalktığını ifade ederek Türkiye'nin yeni sisteme bir miktar hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

"Çok adil bir seçim sistemine sahibiz" diyen Şimşek, referandum sonrası fiyat istikrarının hükümetin önceliği olduğunu aktardı.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Erken seçim ihtimaline dair ise Şimşek "Cumhurbaşkanımız dün net bir şekilde 2019 Kasım ayında yapılacağını ifade etti. AK Parti bugüne kadar seçimleri erkene aldı mı? Hayır. Türkiye için en kötüsü geride kaldı. Referandum belirsizliği de ortadan kalktı. İstikrar reformla desteklenirse kalıcı güçlü refah artışı getirecek" değerlendirmesini yaptı.

Yapısal reformlarda 5-6 eksenin olduğunu ve bunlara çalışılması gerektiğini söyleyen Başbakan yardımcısı, "Çok geniş kapsamlı dönüşüm gerekiyor" dedi. Şimşek, istikrarın ancak reformla desteklenmesi durumunda refah olacağını vurguladı.

Referandumla ilgili il bazlı değerlendirmelerin sağlıklı olmadığını aktaran Şimşek,"mühürsüz oy pusulaları" ile ilgili tartışma için "YSK Başkanı geçerli açıklamayı yaptı" dedi.

Tasarruf konusunda ciddi adım atıldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı, Kredi Garanti Fonu'nda 250 milyon liralık kredi desteğinin doğru bir karar olduğunu söyledi. Şimşek, yatırımların ve teşviklerin bütçeye etkisinin telafi edildiğinin de altını çizdi.

"AB İLE İLİŞKİLERİMİZ ORTAK ÇIKARLAR ÇERÇEVESİNDE OLACAK"

Avrupa Birliği- Türkiye ilişkileri hakkında da konuşan Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

"ABD ile pozitif bir ajanda üzerinde ilerlememiz Türkiye'nin menfaatine. Turistlerin üçte ikisi Avrupa'dan geliyor. Avrupa Birliği bizim önemli bir ticari ortağımız. Avrupa'ya sattığımız malları satacağımız başka pazar yok."

Korumacılığın olduğu yerde hem tüketici hem ülkenin kaybettiğini söyleyen Şimşek, "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Türkiye için önemli bir fırsattır" dedi.

Şimşek, "Bundan böyle AB ile ilişkilerimiz ortak çıkarlar çerçevesinde olacak" diye konuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Şimşek