Kapat
A+ A-

AYM, Demirtaş kararını açıkladı

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölüm, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başvurusunu karara bağladı. İkinci Bölüm, dosyayı AYM Genel Kurulu'na sevk etti. Kararı önümüzdeki haftalarda AYM Genel Kurulu verecek.
Yayınlanma tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba, 16:10

Anayasa Mahkemesi (AYM) İkinci Bölüm, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu karara bağladı. Mahkeme dosyayı AYM Genel Kurulu’na sevk etti. Kararı önümüzdeki haftalarda AYM Genel Kurulu verecek.

Demirtaş için iki kritik gün

Figen Yüksekdağ: Beni assalar dahi o söylediğim sözlerden dolayı kimse bana hesap soramaz

HDP: Demirtaş'ı savunacak avukat 1250, mahkeme salonu 20 kişilik

Ankara Valiliğinden HDP'ye OHAL yasağı

Diyarbakır’da gözaltına alınarak 4 Kasım 2016’da “Terör örgütü üyeliğinden” tutuklanan Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda, milletvekili olan başvurucu hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği belirtildi. Dilekçede, tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle oe ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği bildirildi.

5 üyeden oluşan AYM İkinci Bölüm, Demirtaş’ın başvurusunu görüştü. Bölüm, dosyayı AYM Genel Kurulu’na sevk etti. Genel Kurul, önümüzdeki haftalarda toplanarak son kararı verecek. AYM Genel Kurulu, tutuklu HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın benzer başvurusunu “açıkça dayanaktan yoksun” olduğu gerekçesiyle kabul edilemez bulmuştu.

Duruşması yarın görülecek

Bir yılı aşkın zamandır tutuklu olan Demirtaş, yarın Sincan Cezaevi içerisindeki duruşma salonunda hakim karşısına çıkacak. Binin üzerinde avukatın savunacağı Demirtaş için 20 kişilik izleyici sırası bulunan salonun ayrılması tepki çekti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Gülser Yıldırım, Selahattin Demirtaş

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler