Musul baskını komisyonu karıştırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ağırlayan TBMM Dışişleri Komisyonu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile bakan arasında 3 yıl aradan sonra yine Musul baskını polemiğine sahne oldu.

10 Ocak 2018 Çarşamba, 20:41

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (sağda), CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz (solda)

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Baskında başkonsolos olduğunu sakladın” derken, Yılmaz Bakana “Siz bizi IŞİD’e sattınız” suçlamasını yöneltti. CHP’liler toplantıyı terk etti. Toplantının basına kapalı bölümü, Çavuşoğlu ile Yılmaz arasında sert tartışmalara sahne oldu.

Edinilen bilgiye göre, Öztürk, hükümetin dış politikasını eleştirirken, “İdlip’te ılımlı muhalif diyorsunuz, 25 bin muhalif cihatçı grubu neden koruyorsunuz? Niye garantörlük yapıyorsunuz? Halep’te de korudunuz, yenildiniz, burada da yenileceksiniz.

Yunan Başbakanı, Milli Savunma Bakanı geliyor, adalarımıza çıkıyor. Bu ülkenin anamuhalefet partisi liderine hakaret yağdırıyor, adeta şov yapıyor. Neden protesto notası vermedeniz” dedi. Çavuşoğlu’nun ise bu sorulara yanıt vermek yerine Yılmaz’ın Musul Başkonsolosu olduğu sırada 43 personeliyle birlikte IŞİD tarafından 101 gün boyunca esir alındığı anımsatarak yanıt verdi ve “IŞİD baskınında başkonsolos olduğunu saklayarak IŞİD’ten kurtarmaya çalıştın kendini. Büyükelçi olmak için kaç kez kapıma geldin” sözleri üzerine sert tartışmalar yaşandı. CHP’liler Çavuşoğlu’na tepki gösterirken; Yılmaz da “Baştan aşağı yalan söylüyorsun, iftira atıyorsun. Ben Musul’da esir alınırken siz bizi IŞİD’e sattınız. Şimdi utanmadan yalan söylüyorsunuz” diye bağırdı. 20 yıl görev yaparak Büyükelçilik unvanını aldığını vurgulayan Yılmaz, “Alnımızın akıyla bu görevleri geldik. Herhalde başkalarıyla karıştırıyorsunuz. Sizin gibi şakşakçılıkla bir yerlere gelmedim. Bu üslubunuz bir devlet adamına yakışmıyor, saygısız” dedi. Yaşanan tartışma üzerine CHP’li komisyon üyeleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kullandığı dil ve üslubu protesto ederek komisyon salonunu terketti.