Kapat
A+ A-

Binlerce kadın OHAL'e inat tek ses: Birlikte güçlüyüz, itaat etmiyoruz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İstiklal Caddesi'nde buluşan binlerce kadın coşkuyla "Birlikte Güçlüyüz" diye haykırdı.
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2018 Perşembe, 21:31

[Haber görseli]

                                                            fotoğraf: Denizcan Akar

İstiklal Caddesi'nde buluşan binlerce kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde coşkuyla "Birlikte Güçlüyüz" diye haykırdı. Fransız Kültür Merkezi önünde başlayan yürüyüş renkli anlara sahne oldu.

OHAL'e inat büyük coşku

Polisin kalabalık önlem aldığı yürüyüşte binlerce kadın "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Dolapta zıkkımın kökü sokakta isyan var" sloganlarını attı.

[Haber görseli]
"Yasaklamalarla eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar"

OHAL olmasına karşın kadınların sokakta var olduğu söyleyen Kaos GL'den avukat Yasemin Öz, "Kadınların direnişleri bitmiyor. Yasaklamalar ile eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar. Yasaklama da olsa biz mücadelemiz haklı ve yasal olduğu için devam edeceğiz buna.

Aileleri aranan Kampüs Cadıları da yürüyüşte: Üniversiteli kadınların sesiyiz

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Gizem Işık, "Kampüs Cadıları'na üye olmak suç değil. Kampüs Cadıları üniversiteli kadınların sesidir, onların talebi, direnişiyiz. Kampüs Cadıları'na üye olmak ötekileştirmeden tüm yaşamsal haklara sahip çıkmak demektir. Biz mücadelemize devam edeceğiz. İyi ki 'Kampüs Cadısıyız' diye konuştu.

CHP'li kadınlardan yürüyüştekilere karanfil

CHP'nin İstiklal Caddesi'ndeki Beyoğlu İlçe Başkanlığı'ndan yürüyüşte kadınların üzerinden karanfil atıldı.

Yürüyüşe HDP'li vekil Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

3 dilde açıklama

Tünelde sona eren yürüyüşte Türkçe, Arapça, ve Kürtçe dillerinde okunan basın açıklamasında, "Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar.

Artık yeter demek çok yersiz. En baştan beri yeter. Bizler başka  bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın dayanışma ile mümkün olacağını biliyoruz" denildi.  Kadınlar açıklamanın ardından halay çekerek dağıldı.  
[Haber görseli]

Ankara'da da coşkulu kutlama

Ankara'da Kuğulu Park'ta Çankaya Belediyesi'nin dağıttığı Mor şemsiyeler altında toplanan kadınlar, 'Yaşasın feminist mücadelemiz' diyerek coşku içinde Kadınlar Günü'nü kutladılar. Yüksel'de ise polis kadınlara müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

COŞKU DOLU 8 MART'TAN KARELER: Binlerce kadın sokağa çıktı: İtaat etmiyoruz, susmuyoruz, korkmuyoruz!

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Filiz Kerestecioğlu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler