Kapat
A+ A-

'Demokrasi işgal altında'

Aydın’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamasına katılan Kılıçdaroğlu, ‘Demokrasiyi işgalden kurtaracak olan kadınlardır’ dedi.
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2018 Perşembe, 22:36

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de demokrasinin “işgal altında” olduğunu belirterek, bu işgalden kurtulmak için “demokrasi devrimi” yapılması gerektiğini söyledi.

Bu mücadelede kadınların “koçbaşı” olacağını kaydeden CHP lideri, “Coplarla, tekmelerle, biber gazıyla kadınları susturamazsınız. Demokrasiyi işgalden kurtaracak olan kadınlardır” dedi. Kılıçdaroğlu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, Kuşadası’nda Efes Kongre Merkezi’nde bir araya gelen Türkiye’nin dört bir yanından kadın muhtarlarla birlikte kutladı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun “Cumhuriyet bir kadın devrimidir” sözünün altını çizen Kılıçdaroğlu, cumhuriyeti yeniden “eski ayarlarına” döndürerek çağdaş Türkiye’yi, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi kadınlarla birlikte kuracaklarını söyledi. Türkiye’de kimsenin hakkını savunamadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bugün demokrasimiz işgal altındadır. Yargı bitmiştir, hukuk bitmiştir. Coplarla, tekmelerle, biber gazlarıyla kadınları susturamazsınız. Kadınlar hak, hukuk, adalet istiyorlar. Bozulan eğitim sisteminin düzelmesini istiyorlar. Ama kadınlara yapılan muameleye bakın. Üç günlük çocuğuyla gözaltına alınıyor kadın. Emzirmesi lazım, üç gün göstermediler. Kıyameti kopardık da çocuğu götürdüler annenin yanına. Bunun acı vicdansızlıktır. Eğer demokrasimiz işgal altındaysa, bu işgalden demokrasiyi kurtaracak olan kadınlardır. Demokrasilerde denge esastır. Bütün yetkiler bir kişiye verilmez. Bütün yetkileri bir kişiye verirseniz Türkiye’yi felakete sürüklersiniz.” Demokrasi mücadelesinde kadınların “koçbaşı” olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Yüzlerce gazeteci, akademisyen, milletvekili düşüncesi nedeniyle hapiste. Bunları düzeltmek için birlikte mücadele etmemiz lazım. Bu mücadelenin koçbaşı -başta ‘topuklu efe’- kadınlar olacaktır. Her kadın Halide Edip gibi, Nene Hatun gibi mücadele etmelidir. Bu kutsal bir mücadeledir” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddete ilişkin de, “Kim yaparsa yapsın en ağır şekilde cezalandırılmalı. Kamu görevlisi yapıyorsa ona da en ağır cezalar uygulanmalı. Kadına yönelik şiddet mi olur? İnsan insanlığından utanır. Eminim kısa süre içinde kadınlar mücadelelerinde başarıyı yakalayacaktır. Yeter ki bir kadın hareketi, demokrasi hareketi başlatın” dedi

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Özlem Çerçioğlu