Erdoğan AKP'li vekilleri böyle ikna etti: ‘Laf ağızdan çıkmıştı’

AKP’li vekillerle toplanan Erdoğan, “Bahçeli böyle bir açıklama yaptı. Süreci uzatamazdık’ dedi. Erdoğan’ın vekillere tehdit gibi uyarılar yaptığı öğrenildi.

19 Nisan 2018 Perşembe, 22:44

Partisinin milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, erken seçimin 24 Haziran’da yapılmasının gerekçesini “Sayın Devlet Bahçeli, grup toplantısında böyle bir açıklama yaptı. Laf ağızdan çıkmıştı, süreci uzatamazdık” diye açıkladı. Milletvekilleri ile gruplar halinde yaptığı toplantının sonuncusunu dün yapmayı planlayan Erdoğan, erken seçim kararı alınması üzerine tüm milletvekilleriyle bir araya geldi. Vekillerden davaya inanarak çalışmalarını isteyen Erdoğan, “Davaya inanmayan ya kendisi trenden iner ya da zamanı geldiğinde biz indiririz. Şu an saygıyla andıklarımız var ama adını dahi telaffuz etmek istemediklerimiz var. Ben varsam AK Parti olur, ben yoksam olmaz anlayışını kabul edemeyiz, buna asla izin veremeyiz. Önceki dönem milletvekillerimiz, listede yer alacak adaylarımızla birlikte topyekûn çalışalım” dedi. Seçime hazır olduklarını anlatan Erdoğan, seçim sürecinde AKP ve MHP arasında sıkıntı yaratabilecek, kırgınlık ve ayrışma oluşturabilecek söylemlerden uzak durulmasını istedi ve “AKP, MHP’lileşti, MHP AKP’lileşti gibi söylemlere itibar edilmesin” diye konuştu. Milletvekillerine Meclis çalışmalarıyla ilgili bilgi veren AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da TBMM Genel Kurulu’nun 15-20 Mayıs’a kadar çalışacağını, bu sürede Meclis gündeminde bulunan tasarılar ile uyum paketinin çıkarılacağını söyledi.

ÜNAL: MÜZİKLERİMİZ BİLE HAZIR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’li vekillerle yaptığı toplantının ardından, genel merkezde uyum yasaları için oluşturulan üst komisyonun üyeleriyle toplantı yaptı. Toplantı sonrasında açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, toplantıdan çıkacak düzenlemenin Milli Mutabakat Komisyonu’na gideceğini, orada görüşüldükten sonra hızla TBMM’ye sevk edileceğini bildirdi. Muhalefet partilerinin baskın seçim eleştirilerine tepki gösteren Ünal, AKP’nin seçime ne kadar hazır olduğu sorusu üzerine seçim müziklerinin dahi büyük oranda hazır olduğunu söyledi. Ünal, partinin en son yaptırdığı anketin sonucunun sorulması üzerine, “En son yapılan anketi paylaştık. Ankette Cumhurbaşkanımızın oyu yüzde 55.6 gözüküyordu” dedi. Partinin kampanya sürecinin 15 Mayıs’ta başlayacağını anlatan Ünal, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın katılacağı büyük mitingler olacağını bildirdi.

İyi Parti yorumu

Ünal, İYİ Parti’nin seçime katılması için bir düzenleme olup olmayacağı sorusu üzerine, “Bu çerçevede seçime girmek için yasalarla belirlenmiş koşulları taşıyan partilerin 24 Haziran’da sandıkta seçmenin karşısına çıkmasından yanayız. Kendi eksikliklerini bize fatura etmeye kalkışmasınlar” dedi

‘Baskın seçim’ bugün Meclis’te

KP ve MHP’nin 24 Haziran’da seçim yapılmasına ilişkin önergesi, dün jet hızıyla TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşüldü. HDP milletvekillerinin “AKP’yi bu hukuksuzluğu ile baş başa bırakıyoruz ve süreci protesto ediyoruz” diyerek salondan ayrılmasının ardından önerge oybirliğiyle kabul edildi. Önerinin, bugün TBMM Genel Kurulu’nda ele alınarak kabul edilmesi bekleniyor.