Kapat
A+ A-

Gürer’den milli maç sorusu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2010-2018 yılları arasında A Milli Futbol Takımının, Türkiye’de 46 resmi ve özel maç yaptığını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2019 Perşembe, 00:51

A Milli Futbol Takımı, son 8 yıl içinde 12 ilde 46 kez rakiplerini ağırladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2010-2018 yılları arasında A Milli Futbol Takımının, Türkiye’de 46 resmi ve özel maç yaptığını açıkladı. Bakan Kasapoğlu, Millilerimizin, 21’i İstanbul’da olmak üzere toplam 12 şehirde rakip takımları ağırladığını bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yönelttiği yazılı soru önergesinde, “2010-2018 yılları arasında Türk Milli Futbol Takımının resmi ve özel karşılaşmalarda rakip takımları hangi illerde ağırlamıştır? Tüm karşılaşmaların illere göre dağılımları nelerdir? Milli futbol karşılaşmalarının hangi illerde ve hangi statlarda oynanacağı kimler tarafından hangi kriterlere göre belirlenmektedir? 2010-2018 yılları arasında ülkemizde oynanan milli futbol karşılaşmalarında statların kapasiteleri ve doluluk oranlan iller bazında nelerdir?” şeklindeki sorulara yanıt istedi.

21’İ İSTANBUL OLMAK ÜZERE 12 İLDE 46 MAÇ OYNANDI

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, A Milli Futbol Takımı’nın 2010-2018 yılları arasında Türkiye’de 46 resmi ve özel karşılaşmada rakip takımları ağırladığını bildirdi.

Bu karşılaşmaların 21’inin İstanbul’da oynandığını belirten Bakan Kasapoğlu, Antalya’da 8, Konya’da 5, Eskişehir’de 3, Trabzon’da 2, Bursa, Manisa, Kayseri, Adana, Mersin, Ankara ve Rize’de de 1’er olmak üzere 12 şehirde A Milli Futbol Takımı’nın rakip takımlarla karşılaştığını açıkladı.

EN ÇOK SEYİRCİLİ KARŞILAŞMA ESTONYA MAÇINDA

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kapasoğlu’nun verdiği bilgiye göre 2012 ve 2018 yılları arasında en çok seyirci 11 Eylül 2012’de Türkiye ile Estonya arasında İstanbul Saraçoğlu Stadı’nda oynanan karşılaşmayı izledi. 50 bin 509 seyirci kapasiteli stadın yüzde 95.3’ünün dolduğu bu maçı yine aynı yıl ve aynı statta Türkiye’nin Romanya’yı ağırladığı maç izledi. Bu karşılaşmada stadın doluluk oranı yüzde 94.1 oldu.

En az seyircili milli maç ise 2015 yılında Türkiye’nin Bulgaristan’ı ağırladığı karşılaşma oldu. 13 bin 850 seyirci kapasiteli İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Stadı’ndaki maçta doluluk oranı yüzde 46 olarak belirlendi.

SINAVSIZ 13 MEMUR

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı 13 personeli sınavsız memur yaptı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda sınavsız memur olan personellerle ilgili olarak, Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yazılı soru önergesi yöneltti.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, 57 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59’uncu maddesi kapsamında son 5 yılda 3’ü spor müşaviri olmak üzere toplam 13 personelin istisnai kadro kapsamında bakanlıklarına atamasının yapıldığını açıkladı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Fethi Gürer