Kapat
A+ A-

TFF 2. ve 3. ligde yer alan 90 takımdan maç öncesi protesto kararı

Spor Toto Teşkilatı’nın TFF 2. ve 3. liglerinde yer alan kulüplerin İddaa bültenlerinde yer alan maç sayısını azaltması ve buna paralel olarak takımların aldığı paraların düşmesi, yeni bir krize yol açtı.
Yayınlanma tarihi: 04 Aralık 2017 Pazartesi, 16:04

TFF 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği, Çarşamba günü yapılacak toplantının ardından Spor Toto Genel Müdürlüğü ile anlaşma sağlanamaması halinde kulüplerin bu haftaki maçlara 45 dakika geç çıkıp, karşılaşma başladıktan sonra da 1 dakika hareketsiz protesto yapacağını açıkladı.

Sözcü Skor’a konuşan 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği yetkilisi, protestonun çıkış noktasının Spor Toto’nun Fenerbahçe’yle imzaladığı 47 milyon TL’lik sponsorluk anlaşması olduğunu söyledi. Spor Toto’nun 2. ve 3. Lig maçlarını iddaa programından çıkarmasıyla gelir kaybı yaşadıklarını ve Spor Toto’nun kendilerine “Para yok” dediğini aktaran yetkili, Spor Toto’nun Fenerbahçe’yle sponsorluk anlaşması yapması üzerine kulüplerin protesto yoluna gideceğini bildirdi.

‘İZAH EDİLMESİ ZOR OLSA GEREK!..’

Öte yandan alt lig kulüplerinin sınırlı gelirlere sahip olduğunun altını çizen Karacabey Birlikspor Başkanı Uğur Koçak, olayın önemine dikkat çekti.

Gelir kaybının Türkiye’deki tüm kulüpleri tehdit ettiğini söyleyen Başkan Koçak, “2’nci Lig ve 3’üncü Lig kulüpleri yıllardır iddaa’dan ve Spor Toto'dan gelen paralar ile ayakta durmaktadır. Şimdi gelirlerimiz azaldı. Spor Toto Genel Müdürlüğü ekonomik gerekçeyi göstererek 2’nci ve 3’üncü lig kulüplerinin bu sezon alacağı ödeneği %50 üzerinde azaltma kararı aldı. Alınan bu kararın ardından 2’nci ve 3’üncü Lig Kulüpler Birliği olarak girişimlere başladık. Fakat henüz bir sonuç alamadık.

Buna rağmen Spor Toto Genel Müdürlüğü'nün Süper Lig takımlarımızdan birisi ile sezonluk sponsorluk anlaşması yapmak için 47 milyon lira, bir diğer 1’inci Lig takımlarından birine ise tek kalemde 10 milyon liraya anlaştığı yazıldı. Buna karşın 2’nci ve 3’üncü liglerde mücadele eden toplam 90 takımdan tasarruf edilecek rakam ise 12 milyon lira. Bunun izah edilmesi zor olsa gerek. Biz 2’nci lig ve 3’üncü lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu olarak 5 Aralık Salı akşamı bir araya gelerek toplantı yapacağız. Akabinde 2’nci ve 3’üncü Lig’de yer alan 90 takımın yöneticileriyle 6 Aralık Çarşamba günü Ankara'da bir araya geleceğiz. Bu konuya en kısa sürede çözüm bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler