Tanzim satışların ardından marketler de bazı ürünleri zararına satışa başladı

Perakende sektörü temsilcileri, hükümet baskısı ve rekabet için buna mecbur kaldıklarını, böyle devam ederse iflas edeceklerini söylüyor.

Yayınlanma: 16.02.2019 - 20:40
Abone Ol google-news

Hükümetin seçim öncesinde oy kaybetme korkusuyla tanzim satış noktaları kurmasının ardından, zincir marketler de maliyetinin altında fiyatlarla satışa başladı. Bazı zincir marketler, patates, soğan, domates, sivri biber, salatalık ve patlıcan gibi ürünlerde müşteriye 1 ile 3 kg arasında değişen sınırlarla tanzime yakın fiyatlarla satış yapıyor.

Tanzim satış noktalarında bir kilogram biber 6, patlıcan 4.5, ıspanak ve salatalık 4, domates 3, patates ve soğan 2 liradan satılırken bazı zincir marketlerde yer alan etiketlere göre, kilogram maliyeti 6.95 TL olan ıspanak 4 TL’ye, 8.20 TL olan patlıcan 4.5 TL’ye, 3.54 TL olan beyaz lahana 2.35 TL’ye satılıyor. Cumhuriyet’e konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen perakende sektörü yetkilileri, hükümet baskısıyla bazı ürünlerde zararına satış yapmak zorunda kaldıklarını, böyle giderse batabileceklerini söyledi. “Belediyeler tanzim noktalarında zararına satıyor. Biz de baskı nedeniyle ve rekabet edebilmek için indirim yaptık, bazı ürünleri zararına ya da maliyetine satıyoruz. Belediyelerin kira, personel, elektrik, vergi gideri yok ama bizim var. Böyle devam ederse iflas ederiz” diyen yetkililer, tanzimin seçim yatırımı olduğunu vurguladılar.

Onlar da sorumlu

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise birçok üründe tekel haline gelen zincir marketlerin tanzimlerin ardından bazı ürünlerde büyük indirimlere gitmek zorunda kaldığını belirtti. Marketlerin son aylardaki hayat pahalılığında sorumlulardan biri olduğuna işaret eden Ağaoğlu, zararına da olsa indirimli satış yaptıklarını söyleyen marketlerin başka bazı ürünlerde fiyat artışına gittikleri yönünde tüketicilerden birçok şikâyet mektubu aldıklarını dile getirdi.

PTT’nin ücreti kiloya endeksli

PTT’nin internet üzerinden yaptığı tanzim satışlar, dikkat çekici uygulamalara neden oluyor. Hükümetin yükselen sebze fiyatlarına karşı seçim öncesi ani bir kararla başlattığı tanzim satışlar, PTT üzerindenw “ePttavm.com” adresiyle internete taşındı. Sadece Ankara için hizmet veren internet üzerinden tanzim satışları kapsamında domates 3 TL, soğan 2 TL, patates 2 TL, salatalık 4 TL, sivri biber, çarliston biber ve kırmızı biber 6 TL’den satılıyor. Bir kişi bir üründen en fazla 3 kilogram satın alabiliyor. İnternet üzerinden yapılan tanzim satışlarw için ödenen kargo ücreti ise kilograma göre değişiyor. Örneğin bir kilogram domates için 3.70 TL kargo ücreti ödenirken, iki kilogram için 4.10 TL ödenmesi gerekiyor. Domatesin yanında, iki kilogram soğan alındığında da kargo bedeli 4.90 TL’ye kadar çıkıyor. Başka bir ürün eklendiğinde ise fiyat 5.10 TL oluyor. İnternet üzerinden yapılan alımlarda sebzeler bir günde PTT Kargo aracılığıyla teslim ediliyor


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler