TBMM'nin HDP'lilere özel devamsızlık hukuku

HDP'li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın vekillikleri devamsızlıkları gerekçesiyle düşürüldü. Karar AKP- cemaat ortaklığı döneminde AKP milletvekili Hakan Şükür'ün TBMM karnesini akıllara getirdi.

Yayınlanma: 27.07.2017 - 16:18
Abone Ol google-news

TBMM'de yapılan oylamada HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer ve Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın vekillikleri devamsızlık gerekçesiyle düşürüldü...MM'deki devamsızlık konusunda sabıkalı isimler de var. Onlardan biri de FETÖ soruşturması kapsamında firari durumda olan eski AKP milletvekili ve milli futbolcu Hakan Şükür. Şükür'ün devamsızlığı o dönem çok tartışılsa da AKP-cemaat ortaklığı dönemimde bir şekilde üzeri kapatılmıştı.

Hakan Şükür AKP'den istifa ettikten sonra geriye dönük olarak yandai medyada boy boy haber olmuştu. 

İşte daha önce görmezden gelinen ancak Hakan Şükür AKP'den istifa ettikten sonra yandaş medyanın yazdıklarına göre Hakan Şükür'ünTBMM'deki devamsızlık karnesi;

2 yılda 426 oylama ve yoklamaya katılmadı

Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylama ve yoklamalara ilişkin resmi tutanaklara göre Şükür, 22 Haziran 2011 tarihinde yapılan ilk Genel Kurul toplantısından, 19 Aralık 2013 tarihine kadar geçen sürede 426 oylama ve yoklamaya katılmadı.

Devamsızlık oranı yüzde 62

Buna göre Hakan Şükür'ün yasama faaliyetlerine devamsızlık oranı yüzde 62 çıkıyor. Bir başka ifadeyle Şükür, Genel Kurul'da yapılan her 100 oturumdan sadece 38'inde hazır bulunmuş, 62'sinde yer almamış.

Üyesi olduğu komisyon toplantılarına bile katılmadı

Şükür'ün Meclis karnesindeki kırık notlar, sadece Genel Kurul toplantılarıyla sınırlı değil. Sporcu kökenli olması nedeniyle Doping Araştırma Komisyonu üyeliğine de seçilen Şükür, komisyonun toplantılarına da katılmadı. 

Tek bir yazılı yada sözlü önergesi yok

Kayıtlara göre Şükür, 6 toplantıdan sadece 2'sine katıldı. Şükür'ün diğer vekillik faaliyetlerinde de neredeyse hiçbir şey yapmadığı görülüyor. Meclis'e girdiği günden bu yana bizzat hazırladığı kanun teklifi, yazılı veya sözlü soru önergesi yok. Şimdiye kadar sadece üç kez kürsüde konuşma yapan Şükür, grup önergelerinden de sadece birine imza atmış.

Hakan Şükür'ün devamsızlığı kamuoyunda tartışmalara neden olsa da AKP'den istifa edene kadar görmezden gelindi.17-25 Aralık operasyonlarından sonra Şükür AKP'den istifa edince yandaş medya Şükür'ün devamsızlığını manşetleri,ne taşıdı. 

HDP'li Hezer ve Sarıyıldız'ın vekillikleri devamsızlıktan düşürüldü


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler