Terör riski en çok olan ülkeler

Irak, terör riski en çok olan ülkeler listesinin birinci sırasındaki yerini korurken, bu ülkeyi sırasıyla Afganistan, Pakistan ve Somali izliyor. Türkiye ise 162 ülke arasında 14. sırada yer alıyor.

Yayınlanma: 16.02.2010 - 13:01
Abone Ol google-news

İngiltere'de bulunan Maplecroft adlı küresel analiz şirketi tarafından uluslararası şirketler için yapılan "Terörizm Risk Endeksi"nde en çok terör riski olan ilk 9 ülke; Irak, Afganistan, Pakistan, Somali, Lübnan, Hindistan, Cezayir, Kolombiya ve Tayland şeklinde sıralandı.
Endeks, ülkelerdeki terör saldırılarının sıklığı ve saldırılar sonucu ölen insan sayısı gibi kriterlere göre her altı ayda bir yenileniyor.

Maplecroft, Irak'taki terör durumunun geçen yıla göre iyileştiğini, ancak 2009 yılında yaklaşık 4 bin 500 sivilin hayatını kaybetmesinin Irak'ı listede yine ilk sırada tuttuğunu bildirdi. Endekse göre, terör riski yüksek olan ülkelerden bazıları ve sıralamadaki yerleri şöyle:
Filipinler (10), Türkiye (14), Rusya (15), Nijerya (24) ve İspanya (34), İngiltere (41), Çin (43), ABD (46) ve Fransa (56) "orta riskli" ülkeler arasında yer alırken, Almanya (81), Kanada (116) ve Avustralya'ya (120) "düşük riskli" ülkeler sıralamasında yer verildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler