TİP 53 yıl sonra Meclis’te

24 Haziran seçimlerinde HDP ile gerçekleştirilen ittifak sonucu milletvekili seçilen Erkan Baş ve Barış Atay Kurucu Meclisi’nde yer aldıkları Türkiye İşçi Partisi’ne katıldıklarını duyurdular.

Yayınlanma: 06.10.2018 - 15:29
Abone Ol google-news

HDP Milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay ve HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli’nin katılımıyla Türkiye İşçi Partisi Genel Merkezi’nde bugün bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Buldan ve Baş yaptıkları konuşmada, bunun bir “ayrılık” olarak tanımlanmaması gerektiğinin altını çizerek birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini söylediler.

Atay ve Baş’ın HDP’den ayrılarak TİP’e katıldıklarını açıklamasıyla 53 yıl sonra Türkiye İşçi Partisi Meclis’e dönmüş oldu.

TİP 53 Yıl sonra Meclis’te

TİP Merkez Komitesi imzalı açıklamayı okuyan Hatay milletvekili Barış Atay, “Bugün itibariyle, İstanbul ve Hatay Milletvekilleri olarak HDP grubunda sürdürdüğümüz mücadeleyi, kuruluş çalışmalarını sonlandıran Türkiye İşçi Partisi üyeleri olarak sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da TİP ile HDP arasındaki dostluk ve yoldaşlık korunacak; sokakta olduğu gibi mecliste de faşizme karşı ortak mücadelemiz sürecek; Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile dayanışmamız devam edecektir. Türkiye işçi sınıfı, kendi partisine kavuşmuştur” ifadelerini kullandı.

Erkan Baş: Bugün tarihsel bir gün

Toplantıda ilk olarak söz alan Erkan Baş sözlerine “Bugün devrim ve sosyalizm açısından tarihsel önemde bir gün. Uzunca bir süredir basına yansıyan ve merak edilen bir konuda hep söylediğimiz gibi kararları siyaset anlayışımız gereği henüz hayata geçirmeden basınla, halkımızla paylaşırız diyorduk. Zaman zaman spekülasyonlara da varan bir konuda söz verdiğimiz gibi bir açıklama yapmak için beraberiz” diyerek başladı.

“Biz Türkiye’de iktidara karşı çok yönlü bir mücadele veriyoruz” diyen Baş, TİP’e geçmelerine ilişkin olarak, “Bunu bir ayrılık kararı olarak değerlendirmiyoruz. Bu kararı mücadeleyi büyütme adımı olarak değerlendiriyoruz. Bir kırmızı çizgimiz var. HDP’nin iktidarı teslim alma çabaları karşısında HDP’nin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Buldan: Ayrılık ya da ayrışma değil

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise başından beri süreci, karşılıklı birbirlerini bilgilendirerek ilerlettiklerini ifade ederek, “Atay ve Baş yoldaşlarımız 24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan görüşmelerde HDP listelerinden aday gösterildiler. Bu adaylık bizler açısından çok anlamlıydı. İki arkadaşımızın seçimden sonra TİP’in çalışmalarında yer alacakları ve kendi paritlerinin temsillerini yerine getirecekleri konusunda öncesinde anlaşma sağlanmıştı.

TİP’in kuruluşunu sağlamış olmasından kaynaklı yeniden Meclis’e dönme zamanının geldiğini belirtmek istiyorum. İki arkadaşımız TİP’i Meclis’te birlikte temsil edeceklerdir. Bu bir ayrılık ya da ayrışma değildir.”

Temelli: Hoş geldiler

Toplantıda konuşan Sezai Temelli ise, “Bugün Tip’in yeniden hayata geçmesi ve Meclis’e dönmesi bu yolculuğa önemli bir katkıda bulunacaktır. Bir arada mücadele etmek bugün faşizme karşı atacağımız belki en güçlü adımdır. İşte bu adamı atıyoruz. Bu rejim sona erene kadar bütün arkadaşlarımız özgür kalana kadar, faşizme karşı omuz omuza mücadelemiz devam edecek. 53 yıl sonra Meclis’e geri döndüler hoş geldiler.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler