"Tosuncuk" hakim karşısına çıktı

Mehmet Aydın'ın Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifadesinin alınmasına başlandı.

Yayınlanma: 13.07.2021 - 11:22
Abone Ol google-news

"Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın'ın Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifadesinin alınmasına başlandı.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce celse arasında açılan oturumda Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı. Tutuklu sanık Aydın'ın ifadesi devam ediyor.

Öte yandan Mehmet Aydın, 75 bin yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada da tutuklandı.

"ZARALARI GİDERECEK MİSİN?"

Aydın savunmasında, “Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyasındaki tüm savunmalarımı tekrar ederim” dedi. Mahkeme başkanının, “Mağdurların zararını giderecek misin?” sorusuna, “Mal varlıkların mağdurların zararını fazlasıyla karışılıyor” dedi. “Yurt dışında ne kadar mal varlığın var?” sorusuna ise, “Uruguay ve Paraguay’da bulunan 12 milyon dolarlık mal varlığıma bu devletlerce el konuldu. Paraguay’da bitcoin üretim tesisim vardı. Uruguay’da bulunan 5 milyon dolarlık mal varlığıma devlet tarafından el konuldu. Hakkımda yakalama kararı çıkarılınca Paraguay’a gönderdiğimiz ve Osman Naim Kaya’nın elinde bulunan 7 milyon dolarlık bitcoin işletme tesisime de Osman Naim Kaya tarafından el konuldu. Osman Naim Kaya hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da tutuklandı, daha sonra ev hapsine ayrıldı. Ev hapsinden sonra kendisiyle görüşmedim” dedi.

“HALİ HAZIRDA PARAM YOK AMA MAĞDURLARIN ZARARINI GİDERECEĞİM”

Türkiye’deki mal varlıklarına da devlet tarafından el konulduğunu belirten Aydın, “Mağdurların zararını giderecek hali hazırda bir param yoktur ancak Kıbrıs’ta ve Türkiye’de el konulan mal varlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim” diye konuştu. Mahkeme Başkanının, “2 yılın altında ceza alacak olursan cezan 5 yıl süreyle ertelenecek kabul ediyor musun?” sorusuna ise Aydın, “Kabul ediyorum” diye cevap verdi. Mehmet Aydın’a ülkeleri gezerken pasaportları nereden temin ettiği soruldu. Aydın, “Bu gezdiğim ülkeleri hakkımda kırmızı bülten kararı çıkarılmadan önce gezdim. Hakkımda kırmızı bülten çıkarıldığında Uruguay’daydım. Buradan Brezilya’ya geçtim. Farklı 2 il gibi buraları düşünebiliriz. Herhangi bir sorun ve kontrol olmadan Brezilya’ya geçtim. Ve konsolosluğa teslim oldum” dedi. Türkiye’den yurt dışına kaçarken herhangi bir yerden destek alıp almadığı sorulan Aydın, “Ben kaçmadım. Zaten çok öncesinden yurt dışına çıkmıştım. Çıktığımda hakkımda herhangi bir soruşturma ve yakalama kararı yoktu” diyerek beraatini istedi.

Avukatı Fatih Kuş ise, “Müvekkilimiz hali hazırdaki mal varlığıyla tüm mağdurların zararını giderebilecek durumdadır. Müvekkilimizin mağdurlarla yaptığı sözleşmede sistem kapatıldıktan sonra bu kişilerin yatırdığı paraların 3 ay içerisinde iadesi hususunda taahhüdü bulunmaktadır. Sistem kapatıldıktan sonra 200 kişinin mağduriyetini gidermiş, mal varlığına el konulduğu için diğer mağdurların zararını giderememiştir. Bu aşamada tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, sanığın üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, atılı suçları işlediğine dair somur delillerin bulunduğunu, atılı suçlar için öngörülen ceza miktarı ve sanığın yurt dışında uzun süre kaçak olarak bulunmasını dikkate alarak, kaçma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle, sanığın tutuklanmasına hükmetti. Aydın’ın savunması alındığından hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına hükmeden mahkeme, Aydın’ın bir sonraki celse hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı 14 Eylül’e ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2'si firari 48 sanıktan 18'inin örgüt yöneticisi, 23'ünün örgüt üyesi ve 7'sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu belirtiliyor. İddianamede, 3 bin 762 kişi de "müşteki" olarak yer alıyor.

Aralarında Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", 3 bin 672'kez "Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" yine 3 bin 672'kez Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

23 sanığın "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "Suçtan kaynaklanan mal varlığını değerlerini aklama" suçlarından 4'er yıldan 10'ar yıla kadar, 7 sanığın ise "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Bunun yanı sıra Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart'ta görülen celsesinde 48 sanıktan 28'inin dosyasının davanın niteliği dikkate alınarak bu dosyaların ayrılmasına ve yapılan yargılamada da 28 sanığın ayrı ayrı beraatlerine karar vermişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler