Tümgeneral Kubilay Selçuk itiraf etti: Zekeriya Kuzu'ya 'Paşa' lakabını ben verdim

Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davada çapraz sorgusu yapılan Tümgeneral Kubilay Selçuk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi timinde görevli Zekeriya Kuzu'ya 'Paşa' lakabını da kendisinin verdiğini söyledi.

08 Ağustos 2017 Salı, 12:28
Abone Ol google-newsAnkara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve müştekiler katıldı.

Bazı siyasi parti üyeleri ile sivil toplum örgütleri de duruşmayı takip ediyor. Bugünkü celse, dün savunması yarım kalan sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve Çiğli 2. Anajet Üssü’nün eski komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk’un çapraz sorgusuyla başladı.

O saatlerde Akar’ın yanında bulunanların sanıklardan Kubilay Selçuk, Hakan Evrim, Ömer Faruk Harmancık, Mehmet Dişli ve Akın Öztürk’ün olduğu anımsatılarak, operasyon emrinin kim tarafından verildiğini bilip bilmediği sorulan Selçuk, "Gerçekten haberim yok, bir bilgim yok. Kiminle temas kurulmuş bilmiyorum. Gökhan Şahin Sönmezateş’in ismini bile duymadım ben" iddiasında bulundu.

Selçuk’a, savcılık ifadesinde Akıncı Üssü’nde sivil kişileri gördüğünü söylediği, mahkeme huzurunda yaptığı savunmada ise "sivil giyinimli asker" gördüğünü söylediği hatırlatıldı. İfadesini değiştirmesinde sivil yöneticileri koruma amacının olup olmadığı sorulan Selçuk, "Hiç özel bir çabam yoktur. İfade o şekilde etmişsem dikkatsiz bir ifademdir. Benim gördüğüm kişiler sivil giyinimli askerler. Sivil giyinimli asker ile sivil giyinimliyi duruşlarından, giyimlerinden ve traşlarından ayırt edebiliriz" ifadelerini kullandı.

DARBECİ GENERALDEN ŞOK İTİRAF

Eski Çiğli Ana Jet Üssü Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk'un çapraz sorgusu sırasında örgütün hiyerarşik yapısı ortaya çıkarılmaya çalışıldı.  Selçuk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi timinde görevli Zekeriya Kuzu'ya 'Paşa' lakabını kendisinin verip vermediği sorusuna "Evet ben verdim" şeklinde cevap vendi. Kubilay Selçuk'un çapraz sorgusuyla devam ediyor.