Cumhuriyet'ten açıklama

Cumhuriyet Vakfı yönetimiyle ilgili dava hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama

cumhuriyet.com.tr
03 Temmuz 2018 Salı, 20:31
Cumhuriyet Vakfı’nın boşalan bir yönetim kurulu üyeliği için eski dönemde (Şubat 2014’te) yapılan bir seçimle ilgili olarak Yargıtay 8. Hukuk Dairesi dün (3 Temmuz 2018) bir karar verdi.
 
Açıklanan karar, iki kelimedir: “DÜZELTİLEREK ONANMASINA”. Nedir “düzeltilerek onanan” karar derseniz? İstinaf Mahkemesi’nin, “vakıflarda vekâletname ile toplantıya katılmanın mümkün olmaması nedeniyle” yapılan seçimin kanuna aykırı olduğuna dair kararıdır.
 
Yargıtay’ın neyi “düzelttiği” şu an için belli değildir. En geç bir ay içinde yazılacak gerekçeli kararla birlikte durum anlaşılacaktır. Cumhuriyet Vakfı yönetimi, kuşku yok ki, kesinleşen karar ve Cumhuriyet gazetesinin yararları neyi gerektiriyorsa, ona göre hareket edecektir.
 
Okurlarımıza bu aşamada söyleyebileceğimiz şundan ibarettir: Hukuka aykırı, siyasi ve taraflı bulsak bile kesinleşen kararlara uyma yükümlülüğünü elbette yerine getireceğiz; meşruiyet ve hukuk dışına kesinlikle düşmeyeceğiz.
 
Ama öte yandan, Cumhuriyet gazetesinin tarihinde, geleneklerinde, genlerinde olduğu gibi kolayca pes etmeyecek, teslimiyetçi olmayacak, son ana kadar gazeteciliğin temel ilkeleri ve gereklerine uygun şekilde gazeteciliğe devam edeceğiz.
 
Son olarak belirtelim ki, basın yayın kuruluşlarının içinde bulunduğu hazin ekonomik durum ortadayken Cumhuriyet gazetesi ağır baskı ve ambargoya karşın, şu ana kadar devlet kurumlarına, banka ve finans kurumlarına, 3. kişilere ve çalışanlarına borçlanmadan bugüne kadar gelmiştir.
 
Bundan sonra da gazetecilik ilkelerinden ödün vermeden, cesurca, doğru ve güvenilir habercilik çizgisini, yine kendi yağımızla kavrularak sürdüreceğimizi umuyoruz.
 
Saygılarımızla.
 
Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu