Kapat
A+ A-

Helikopterle iniş yapan Akar'dan ilginç yorum: İnsanoğlu kuş misali

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar görevi Nurettin Canikli'den devraldı. Akar, yeni görevinde komşularla sıfır sorun politikası güdeceklerini söyledi. Meclis'teki yemin töreninin ardından da tebrikleri kabul eden Akar, kendisini izleyen kalabalığı görünce, "Acemi sivil çarpar, dikkat" diye espri yaptı.
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2018 Salı, 16:34

[Haber görseli]

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar görevi Nurettin Canikli'den devraldı.

Akar, yeni görevinde komşularla sıfır sorun politikası güdeceklerini belirtirken, "Diyoruz ki biz komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri içinde, dostane, barış içinde hayatımızı sürdürmek istiyoruz" diye konuştu.

Akar'ın devir teslim törenindeki açıklalamaları şöyle:

Yeni sistemimiz hayırlı uğurlu olsun. Milletimizin hak ve menfaatlerine iğne ucu kadar halel gelmemesi için mücadelemizi azim ve kararlılıkla devam ettireceğiz.

Biz gerçekten 2015'te başlayan yeni mücadele döneminde, teröre karşı mücadelemizi sürdürürken, teröristleri kazdıkları çukura gömerken maalesef 15 Temmuz’la karşılaştık. Ama bunun üstesinden geldik.

Sayılarla oynamakla beraber, bu hainler temizlendikten sonra TSK'nın güçlendiğini gördük. Yapılan faaliyetlerde artış olduğunu müşahede etmekten de büyük kıvanç duyuyoruz.

"Temizlendikçe çok daha güçlü hale geliyoruz"

Temizlendikçe çok daha güçlü hale geliyoruz. Diyoruz ki biz komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri içinde, dostane, barış içinde hayatımızı sürdürmek istiyoruz.

Fakat aynı zamanda asil milletimizin iğne ucu kadar menfaatine halel gelmesine müsaade etmeyeceğimizi her fırsatta söyledik, söylemeye devam ediyoruz.

Silahlı kuvvetlerimizin, ordumuzun görevini daha iyi yapmasını sağladığınız için ben teşekkür ediyorum.

Sayın cumhurbaşkanımıza da saygılarımı şükranlarımı sunuyorum.

Ağustos 2015'te Genelkurmay Başkanı olduğumda da dediğim gibi "Allah utandırmasın" deyip görevimize başlıyoruz. Teşekkür ediyorum.

Akar, muhabirin 'sivil hayat nasıl gidiyor' sorusuna da, "Bakacağız artık" yanıtını verdi. 

[Haber görseli]

"Hayat böyle bir şey, insan kuş misali"

Akar, Meclis'teki yemin töreninin ardından da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, "Üç gün önce locadan izliyordunuz, bugün yemin ettiniz" sözleri üzerine Akar, "Hayat böyle bir şey. İnsan kuş misali" ifadesini kullandı.

Akar, "Sivil hayat nasıl?" sorusuna, "Bakacağız" yanıtını verdi.

"Acemi sivil çarpar, dikkat"

Yeni yönetim düzeni içerisinde herkesin ülke için canla başla çalışacağını belirten Akar, şunları söyledi:

"Bizim görevimiz itibarıyla ülkemizin, birliği, bütünlüğü, güvenliği, milletimizin egemenliği ve bekası için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artan şiddet ve tempoda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İnşallah, başta güvenlik, terörle mücadele olmak üzere diğer konularda güvenliğimizi tam olarak sağlayacağız. Ülkemizin hak ve menfaatlerini ülkemiz içinde, yurdumuz dışında, sınır ötesinde karşılayıp kollayacağız."

Tebrikleri kabul eden Akar, kendisini izleyen kalabalığı görünce, "Acemi sivil çarpar, dikkat" diye espri yaptı.

Ne olmuştu?

Eski Genelkurmay Başkanı Akar, cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşulan Abdullah Gül'ü helikopterle ziyaret etmişti. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın kendisini çalışma ofisinde ziyaret ettiğini ancak tehdit veya bir görüşün empoze edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söylemişti.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Nurettin Canikli, Abdullah Gül

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler