YAŞ’a ilk tepki istifası geldi

Ağustos ayı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında terfi ettirilmeyerek, görev süresi 1 yıl uzatılan Korgeneral Hüseyin Kenan Hüsnüoğlu sürpriz bir şekilde istifa etti.
Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2014 Salı, 03:10

[Haber görseli]Hüsnüoğlu geçtiğimiz ocak ayında 3. Kolordu Komutanlığı görevini yürütürken, NATO’nun Afganistan’da bulunan Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (ISAF) Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştı. Hüsnüoğlu’nun Afganistan’da 6 ay daha görev süresi bulunuyordu. Askerlik kariyeri boyunca hep başarılı görevlerde bulunduğu belirtilen Korgeneral Hüsnüoğlu, YAŞ toplantısında terfi edememesi üzerine ordudan istifa etti.

Hüsnüoğlu, TSK açısından çok önemli bir yurt dışı görevinde bulunuyordu. Afganistan’daki ISAF kuvvetlerinin başında iki numaralı komutan olarak görev yapan Hüsnüoğlu, bu göreve 3. Kolordu Komutanlığı’ndan gitmişti.

Hüsnüoğlu, Korgeneraller Abdullah Recep ve Kamil Başoğlu ile birlikte 2010 yılında korgeneral rütbesini taktı. Hüsnüoğlu’nun terfi edemediği YAŞ’ta, Korgeneraller Abdullah Recep ve Kamil Başoğlu orgeneralliğe yükseldi. Bu seneki YAŞ’ta orgeneralliğe yükselen üçüncü isim olan Korgeneral Adem Huduti ise geçtiğimiz yıldan temditliydi. 2013 yılındaki YAŞ’ta görev süresi bir sene uzatılan Huduti, bu sene terfi aldı. Hüsnüoğlu’nun terfi edememesi üzerine istifa ettiği kaydedildi. 1956 Giresun doğumlu olan Hüsnüoğlu, 1976 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 2002 yılında tuğgeneralliğe yükselen Hüsnüoğlu, 2006 yılında tümgeneral, 2010 yılında ise korgeneral oldu. Tümgeneral rütbesinde Kara Harp Okulu Komutanlığı da yapan Hüsnüoğlu, evli ve bir çocuk babası.

A+ A-