A+ A-

Görev tanımı yok: Albayrak nereye, o da oraya

Bakan Berat Albayrak, Medet Nebi Yanık’ı, Enerji Bakanlığı’ndan ayrılırken yanında götürdü. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da görevlendirilen Yanık'ın görev tanımı yok. Ancak Albayrak nereye giderse o da onunla birlikte gidiyor. Yanık, aynı zamanda, AKP’li Güneysu eski Belediye Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Personel Daire Başkanlığı’na getirilen Ahmet Minder’in de damadı.
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2018 Salı, 10:34

[Haber görseli]Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde danışmanı olan Medet Nebi Yanık’tan vazgeçmiyor. Yanık, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da “üst yönetimin üstünde” bir göreve getirildi. Yanık'ın görev tanımı ise belli değil.

BirGün gazetesinden Nurcan Gökdemir'İn haberine göre, Medet Nebi Yanık, 2015 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bakan danışmanı oldu. Albayrak, 24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstlenince Yanık’ı da yanında götürdü.

“Bakanlık üst yönetimi” başlığıyla hazırlanan ve hiyerarşik olarak sıralanan şemada Medet Nebi Yanık’ın ismi Bakan Yardımcısı Bülent Aksu ile Müsteşar Abdullah Kaya’nın da isimlerinin üstünde yer aldı. Vergi Denetim Kurulu ve Mali Suçları Araştırma Kurulu başkanlarının yanı sıra genel müdür ve daire başkanlarının da isimlerinin üstünde bulunan Medet Nebi Yanık’ın görev tanımına şemada yer verilmedi.

[Haber görseli]

‘Çantacı’ iddiası

Yayımlandığı dönem Başbakanlık tarafından “montaj” olduğu iddia edilen 17 Aralık 2013 tarihli telefon görüşmelerinde Medet Nebi Yanık’ın ismi, Bakan Berat Albayrak’tan Kısıklı’daki köşkteki paraları taşıma talimatı alan kişi olarak geçiyordu. Yanık’ın, Kısıklı’dan aldığı paraları Sabah-ATV’nin sahibi Faruk Kalyoncu ile Çalık Holding’e taşıdığı iddia edilmişti.

Akrabalık ilişkileri

Her dönem Berat Albayrak’ın yakın çalışma ekibinde bulunan Medet Nebi Yanık, AKP’li Güneysu eski Belediye Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Personel Daire Başkanlığı’na getirilen Ahmet Minder’in kızı Handenur ile evlendi. AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın akrabası olan Ahmet Minder’in bir diğer kızı Saadet Nur Minder de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun oğlu Engin Levent Soylu ile evlendi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Berat Albayrak, Süleyman Soylu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler