Kapat
A+ A-

Eren Erdem kararında muhalefet şerhi

Mahkemeye heyeti Eren Erdem’in tutukluluk halinin devamına karar verirken üyelerden biri muhalefet şerhi koydu.
Yayınlanma tarihi: 3 Kasım 2018 Cumartesi, 02:39

[Haber görseli]

17-25 Aralık operasyonlarında yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla haklarında dava açılan kapatılan Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Ababey’in de aralarında bulunduğu 12 sanığın yargılandığı davada tahliye çıkmadı.

Mahkemeye heyeti Eren Erdem’in tutukluluk halinin devamına karar verirken üyelerden biri muhalefet şerhi koydu. Muhalefet şerhinde Erdem’in kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığına vurgu yapıldı. Karar açıklanmadan dakikalar önce ise mahkeme heyetine fırlatılabilir düşüncesiyle salonda bulunan tüm su şişeleri toplatıldı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada görülen davaya, tutuklu sanık Eren Erdem, tutuksuz sanıklar Turan Ababey, Emre Erciş, Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir ile sanık avukatları katıldı. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP’li vekiller Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, eski CHP milletvekili Mustafa Balbay, Melda Onur, eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve çok sayıda partili izledi.
Mütalaasını açıklayan savcı Eren Erdem’in tutukluluk halinin devamını istedi.

‘Herşey ortada’

Mütalaaya karşı beyanda bulunan Eren Erdem, İddianamede tutuklanmasına yönelik suç şüphesini içerir her şeyin açık bir şekilde ortada olduğunu söyleyerek, “Bu örgütle bağımızın olmadığı ortada. Bu mütalaayı kabul etmiyorum. Bir gizli tanık ifadesi üzerine iddianame yazıldı. Gizli tanık önceki gün bu duruşma salonunda söylediklerini reddetti. İddianamede yer alan Obama- Erdoğan görüşmesi ve Selam Tevhid haberlerinin gazetede yayımlanmadığı ortaya çıktı. Beraatımı talep ediyorum” dedi.
Mahkeme heyeti Eren Erdem’in tutukluluğunun devam etmesine karar verdi. Heyet bu kararını şöyle gerekçelendirdi: “Sanık Emre Erciş’in beyanları ile kuvvetli suç şüphesini gösterir beyanların ve tanıkların sunulmuş olması, mevcut deliller dikkate alındığında sanığın üzerine atılı suçu işlemiş olabileceği yönünde kuvveli suç şüphesinin varlığını gösterir yeni delillerin değerlendirilmesi ve tartışılması gerektiği, bu hususta tanıkların dinlenmemiş olması, sanık Eren Erdem ve sanık Turan Ababey arasında beyanda bulunma hususundaki ikna ve vaade ilişkin yazışma örnekleri dikkate alındığında dinlenecek diğer tanık beyanları üzerinde etkide bulunabileceği ortaya çıkan şüphe ve sair delillerin henüz toplanmamış olması dikkate alınarak adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı anlaşılmaktadır.”
Heyet sanıklardan Onur Kala’nın tutuklanmasına hükmederek duruşmayı Ocak 2018’e erteledi.

Muhalefet şerhi

Erdem’in tutukluluk halinin devamı yönündeki karara üye hâkimlerden biri muhalefet şerhi koydu. Şerhinin gerekçesinde ise şu ifadeler yer aldı: “Delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, sanık Erdem’in kaçacağı şüphesi uyandıran somut olguların bulunmaması, delilleri karartabileceği yönünde kuvvetli şüphe oluşturabilecek herhangi bir davranışın tespit edilememiş olması, tutuklulukta geçirilen süre gibi hususlar bir arada değerlendirilip tutuklamanın bir tedbir olduğu gözetilerek sayın çoğunluğun tutukluluğun devamı yönündeki kararına katılmıyorum.”

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mahmut Tanal, Melda Onur, Mustafa Balbay, Eren Erdem

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler