Kapat
A+ A-

Yerli ve yabancı yatırımcılar seçimin tekrarlanmasının piyasaları olumsuz etkileyeceğini belirtiyor

İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için AKP’nin başvurusu nedeniyle dolar/TL 5.82’yi aştı.
Yayınlanma tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba, 00:31

[Haber görseli]AKP’nin İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasına ilişkin başvurusuyla Dolar/TL dün 5.78’ten 5.8290 seviyesine yükseldi. Avro/TL de 6.58’i aştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ABD’de yaptığı görüşmelerin yabancı yatırımcılarda hayal kırıklığı yaratması ve ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ek olarak seçim belirsizliği, TL’nin değer kaybında etkili oldu.

İki kayıp ay

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası müdürü, “Sabah saatlerinde TL’nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını gördük. Bu son dönemde alışkın olmadığımız bir süreçti. ABD’de siyasilerin devam eden görüşmeleri ile birlikte ABD ile ilişkilerin toparlanabileceğine dair iyimserlik oluşmuştu. Ancak sonrasında İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin piyasada yeniden satış yarattığını görüyoruz” dedi. Bankacılar, seçimlerin tekrarlanmasının “iki kayıp ay daha” anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Londra merkezli Bluebay Asset Management’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Stratejisti olan Timothy Ash, seçim tekrarının çok ihtiyaç duyulan sıkılaştırmanın ertelenmesine neden olacağını belirterek, “Bize 4 yıl seçim olmayacak demişlerdi” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Berat Albayrak

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler