Gazeteciler cezalandırılıyor!

İstinaf Mahkemesi’nin kararı UYAP’a yüklendi, Cumhuriyet davasında 5 yıldan az hapis cezası alan gazetenin 8 eski çalışanı hapse girecek.
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma, 11:53

Cumhuriyet Gazetesi davasında beş yılın altında ceza alan isimlerinin İstinaf mahkemesince onanan cezaları UYAP'a yüklendi. Dava dosyası, kararı veren yerel mahkemeye döndüğünde infaz savcılığına yazı yazılacak ve gazetenin eski çalışanlarından Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Emre İper, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör hapse girecek.

“GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR”

Cezaevine girecek gazetecilerden Kadri Gürsel konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Erdoğan'ın samimi olmadığını şu somut nedenden dolayı biliyordum: Cumhuriyet davasında onanan hapis cezaları İmamoğlu'nun mazbatayı almasından bir gün sonra UYAP'a yüklendi. Ben dahil 8 Cumhuriyetçi hapse girecek #gazeteciliksuçdeğildir” dedi.

[Haber görseli]

Aralarında gazetenin eski genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu'nun da bulunduğu altı kişinin ise temyiz başvuruları, aldıkları cezalar beş yıldan fazla olduğu için, Yargıtay'da bekliyor.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 19 Şubat'ta Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı. Onama kararıyla da beş yılın altında ceza alanların mahkumiyet kararları kesinleşmişti.Cezası beş yılı aşanlar ise temyiz için Yargıtay'a başvurmuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Güray Öz, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Hakan Kara, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku