23 Haziran'a kadar İstanbul'u yönetecek isim belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yenilenmesi kararlaştırılan İstanbul Seçimleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği belirtildi.
Yayınlanma tarihi: 7 Mayıs 2019 Salı, 10:40

[Haber görseli]

YSK tartışmalı bir karara imza atarak, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine kadar verdi.

İmamoğlu'nun mazbatasının geri alınması kararının ardından İstanbul Belediye Başkanı kim olacak soruları sorulmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yüksek Seçim Kurulu'nun 06/05/2019 tarih ve 284488 sayılı kararı kapsamında yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonucunda yeni belediye başkanı seçilinceye kadar 5393 sayılı Belediye Kanun'un 46'ncı maddesi geregince İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur"

ALİ YERLİKAYA KİMDİR?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, daha önce Gaziantep Valisi olduğu dönemde cihatçı terör gruplarıyla ilgili kullandığı korumacı diliyle dikkat çekmişti.

Yerlikaya Gaziantep Valisi olduğu Mayıs 2016’da Antep’te süren IŞİD operasyonları hakkında basına bilgi verirken, IŞİD üyesi Hacı Ali Durmaz’ın adını hem yanlış söylemiş, hem de IŞİD üyesinden ‘Bey’ diye bahsetmişti.

Yine Ekim 2016’da Antep’te IŞİD’in bir hücre evine yönelik baskında, IŞİD üyesinin kendi üzerinde bomba patlamasına ilişkin yaptığı konuşmada ise “Orada kendisiyle, o da yakalanacağını anladığı için, polisimiz, kendisi henüz bombayla ilgili, etraftaki ev sakinlerine, komşulara da bir sıkıntı olmaması için karşıdaki inşaatta kendisini etkisiz hale getiriyor” demişti.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ali Yerlikaya