Dışişleri'nden BM'nin Kaşıkçı raporuna ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında bugün yayınladığı rapora ilişkin yaptığı açıklamada "Sözkonusu cinayetin aydınlatılmasına yönelik olarak ilgili makamlarımızca titizlikle sürdürülmekte olan soruşturma kapsamında varılan tespitleri teyit etmektedir." ifadelerine yer verdi.

cumhuriyet.com.tr
19 Haziran 2019 Çarşamba, 23:51

Dışişleri Bakanlığı, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında bugün yayınladığı rapora ilişkin açıklama yaptı.

<haber-dikey:1446792>

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Sayın Agnes Callamard’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında bugün yayınladığı rapor, sözkonusu cinayetin aydınlatılmasına yönelik olarak ilgili makamlarımızca titizlikle sürdürülmekte olan soruşturma kapsamında varılan tespitleri teyit etmektedir.

Sözkonusu rapor, bu kapsamda, Kaşıkçı cinayetinin uluslararası insan hakları hukuku, Konsolosluk İlişkilerine Dair Viyana Sözleşmesi ve BM ilkeleri başta olmak üzere, uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı bir şekilde, önceden planlanmak suretiyle gerçekleştirildiğini gözler önüne sermektedir.

BM Raportörü Sayın Callamard’ın, Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle açığa kavuşturulmasına ve sorumlularının hesap vermesinin sağlanmasına yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyor, BM üyesi tüm ülkeleri ve ilgili uluslararası kuruluşları sözkonusu tavsiyelerin hayata geçirilmesi hususunda ısrarcı olmaya davet ediyoruz.''