Türkiye’ye verilmeyen F-35’lerin Polonya’ya satışına ABD’den onay çıktı

ABD, Polonya’ya 32 adet F-35 yeni nesil savaş uçağı satışına onay verirken Türkiye’ye halen resmi olarak F-35 programından çıkarıldığı bildirimini yapmadı.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 02:03

[Haber görseli]ABD, Polonya’ya 32 adet F-35 yeni nesil savaş uçağı satışına onay verirken Türkiye’ye halen resmi olarak F-35 programından çıkarıldığı bildirimini yapmadı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, konuyla ilgili “Programdan çıkarıldığımıza dair resmi bildirim yapılmadı” açıklamasını yaptı. F-35 parçalarını üreten Türk şirketler de halenv programdan çıkarılmadı. Şirketler önümüzdeki Mart’a kadar bu parçaları üretmeye devam edecek.

Pentagon’un tedarikten sorumlu müsteşarı Ellen Lord, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının durdurulmasının yanı sıra F-35 parçası üreten Türk şirketlerin de programdan çıkarılacağını ve Türkiye’de üretilen 900’den fazla F-35 parçasının başka ülkelerden alınacağını açıklamıştı.
Türkiye’nin mülkiyetine verilen ancak halen ABD’de bulunan 4 adet F-35’in durumu da belirsizliğini koruyor. Türkiye’ye F-35 konusunda resmi bir bildirim olmadığı için henüz bu uçaklarla ilgili bir girişim yapılmadı. Konuyla ilgili son olarak dün katıldığı bir televizyon programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Programdan çıkarıldığımıza dair resmi bildirim yapılmadı” ifadelerini kullandı. Programdan çıkarma resmileşirse Türkiye’nin bugüne kadar F-35’ler için ödediği paranın iadesi için ABD’de girişimde bulunması bekleniyor. Türkiye’nin 100’ün üstünde F-35 siparişi bulunuyordu. ABD, Türkiye’den doğan boşluğu Polonya ile kapatmaya çalışacak. ABD 11 Eylül’de yaklaşık 6.5 milyar dolar tutarındaki 32 adet F-35/A tipi uçağın Polonya’ya satışına onay verdi. ABD’nin Polonya’ya sattığı F-35’ler Rusya’ya da bir yanıt olma niteliği taşıyor. Polonya, F-35’leri envanterindeki Rus Su-22 ve MiG 29 filolarının yerine koymayı planlıyor. Bu satışla Avrupa’da Rusya sınırında ABD menşeili silah sistemleri artmış olacak.

‘TÜRKİYE İLGİNÇ BİR VAKA'

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, Trump yönetiminin Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye her türlü yaptırımı hâlâ değerlendirdiğini söyledi. Cooper, “Yaptırım dayatılması konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar. Bu mesele, hâlâ oyuna dahil” ifadesini kullandı. Cooper, “Kendisine yakın düzeydeki bir hasımından askeri donanım alıp almamak gerektiğini ABD’nin diğer ortaklarına gösterme adına Türkiye ilginç bir vaka” dedi.

A+ A-