Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy: Değişim kadın gücüyle mümkün

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Menemen’in evladı” sloganıyla yola çıktı. “Bizimle birlikte, Menemen’de çok şey değişecek” dedi, kolları sıvadı. İlçeyi kalkındırmak için gece gündüz projeler hazırlıyor. En büyük hedefi ise “Menemen’i varoş görünümünden ve algısından kurtarmak”.
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 02:16

[Haber görseli]
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Menemen’in evladı” sloganıyla yola çıktı. “Bizimle birlikte, Menemen’de çok şey değişecek” dedi, kolları sıvadı. İlçeyi kalkındırmak için gece gündüz projeler hazırlıyor. En büyük hedefi ise “Menemen’i varoş görünümünden ve algısından kurtarmak”.

- 100 gün nasıl geçti?

Her belediye başkanı, “Sıkıntılı bir belediye aldık” der. Ama bizim aldığımız belediye gerçekten sıkıntılıydı. Üzerimize kayıtlı bir gayrimenkul bile yoktu. Hepsi Menemenspor üzerinden üçüncü şahıslara verilmişti. Son dönemde 287 personel alımı olduğu için büyük sıkıntılar çektik. Ama Menemen halkı bunu çok iyi biliyor. 100 günlük süreci kitapçık haline getireceğiz ve halkın nasıl bir belediye aldığımızı öğrenmesini sağlayacağız. Kadın dayanışma merkezi, kreş, “Sevgi Yolu”, sokak, kütüphane yaptık, parklarımızı yeniledik. Kız öğrenci yurdu yapıyoruz. 45 yıl önce yapılan üstgeçit var, durumu çok kötü. Görevimiz olmamasına rağmen kendi üstgeçidimizi belediyenin kendi imkânlarıyla yapıyoruz. Hayvan barınağı yapıyoruz. Engelsiz kampus açtık. Çok ciddi anlamda yol aldık.

‘GÖRÜNÜR OLSUNLAR'

- Menemen için en büyük hayaliniz?

İlk olarak ilçe garajını yenilemek istiyorum. İlçenin dört ana arteri var. Bunlardan biri Sevgi Yolu’ydu ve bunu yaptık. Lise yolu, Turgut Özal Bulvarı ve Kent 2 bölgesinde sorunlarımız var. Birini yaptık, üç kaldı. Şehrinin siluetini olduğu gibi değiştirmek istiyoruz. Hedeflerimiz ana arterleri düzenlemek ve garajı yenilemek. Diğer yandan, kadın dayanışma merkezleri, kız öğrenci yurtları yapmak ve sayısını artırmak hedefindeyiz. İlk kreşi açtık. İki kadın dayanışma ve gençlik dayanışma merkezini de kısa sürede açacağız. Amacımız kentte kadının görünürlüğünü artırmak. Sosyal alanda kadınları daha görünür hale getirmek istiyoruz. Menemen’de hedefimiz bu. Bu sürece kreşler açarak çocukları da dahil ediyoruz. Kreşler olmadığı müddetçe kadının özgürleşmesi mümkün değil. Kreş olacak ki kadın çocuğunu bırakıp sosyal hayatın içerisine girecek.

ZEYTİNYAĞI, KÖYÜ PAZARI

- Menemen’i tarım ve hayvancılık kenti yapmayı planlıyorsunuz, nasıl olacak?

Tarım ve hayvancılık kooperatifi kurduk. Belediyenin zeytinyağı fabrikası vardı. Bizden önceki dönem kiralanmıştı. Biz bunu geri aldık. Köylüden sıkımlık zeytin alıyoruz. Fabrikamızda işleyip kendi zeytinyağı markamızı oluşturuyoruz. Artık Menemen Belediyesi zeytinyağı üretmeye başladı. Çocuklara üzüm dağıtmak için 63 dönüm alanda üzüm yetiştiriyoruz. Bu projede kadınları istihdam ediyoruz. Karakılçık buğdayı ekmeye başlayacağız. Belediye olarak biz üreteceğiz. Bu sayede üreticiye ciddi destek oluyoruz. Köylü pazarını açtık ve bu pazar 365 gün açık olacak. Kimseden yer tahsisi parası almayacağız. Köylü gelsin, malını satsın. İşsizliğin olduğu bir dönemden geçiyoruz. Belediye üretmezse istihdam artmaz. Biz köylüye destek vermekle, ürününü alıp satmakla iş imkânı yaratıyoruz.

İNSANLAR EVE KAPANMASIN

Menemen neden hâlâ varoş kimliği ile görünüyor, bu kimlikten nasıl kurtulur?

Menemen, kentlilik ile köylülük arasında gidip gelen bir yer. Ne Doğulu olabiliyorsun, ne Batılı. İki noktanın ortasındayız. Küçük bir kasaba ile büyük bir kentin ortasındayız. Biz hem köylü kültürünü bırakmamak hem de kentleştirmek için çaba gösteriyoruz. Kültürel ve sosyal hayatı değiştirip İzmir’e entegre edeceğiz. Burada da ilk başta kadınların gücünden başlayacağız. Kentte dönüşüm, değişim sadece altgeçit, üstügeçit, köprü veya yol yapmakla olmuyor. Biz kadın kimliğinin ön plana çıkarılması için çalışıyoruz. İnsanlar dışarı çıksın. Dışarıda olmak İzmirlinin istediği bir şeydir. Gece - gündüz, yaz - kış dışarı çıkar İzmirli. Menemenli ise tam tersi içeriye giriyor. İşte biz bunu canlandırmak istiyoruz. Bunu canlandırmak için festivallere ağırlık verdik. 4 festival yaptık. 9 gün boyunca şenlikler yaptık.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Turgut Özal