CHP'li Adıgüzel: Erdoğan skandal konuşmasını okullara dağıttırdı

CHP Ordu Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Adıgüzel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 10 Kasım'da yaptığı konuşmayı kitapçık halinde okullara dağıttırdığını ve kitapçıkta skandal ifadelerin yer aldığını belirtti. Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, eğitim tarihinde daha önce böyle bir yaşanmadığını söyledi.

04 Şubat 2020 Salı, 10:25

CHP Ordu Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Adıgüzel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Erdoğan, 10 Kasım'da yaptığı skandal konuşmayı kitapçık halinde bastırıp liselere dağıttırıyor. 14 yaşında çocuklara siyaset yapıyor. Okullar sizin siyasi laboratuvarınız, ocaklarınız değildir" açıklamasında bulundu.

"Velilerin izni olmadan, hangi hakla, devlete emanet edilen çocuklara bir siyasi partinin genel başkanı icraatlarını ve siyasi fikirlerini empoze etmeye kalkmaktadır?" diye soran Adıgüzel, "Metinde geçen 'Başında bulunduğum hükümet' tanımı ile zaten amacını açık etmektedir. 28 sayfalık kitapta tek bir Atatürk resmine karşın 6 tane Erdoğan resmi vardır. Atatürk’ün eksiklikleri de olabileceği, Sakarya’daki Tank Palet fabrikası, Suriye'ye yaptığımız askeri harekâtlar vb. 10 Kasım'ı 2002’den başlayan bir 'İcraatin içinden' programına çevirmiştir" ifadelerini kullandı. 

5 sayfa boyunca Osmanlı güzellemesi yapıldığını söyleyen Dr. Adıgüzel, "Metinde, Cumhuriyetle birlikte gerçekleşen harf devrimini 'her şeyin sıfırlanması' olarak niteleyerek, 10 Kasım günü bu devrimi yapan Atatürk’ü hem de Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunda eleştirmeye kalkıyor" dedi.

"Kitapta 'Gazi Mustafa Kemal Ankara’daki Meclis’i yine Osmanlı adına faaliyete geçirmiştir.' gibi skandal bir ifade de vardır. Atatürk’e ilişkin birkaç olumlu ifade ise, etki etmeye çalıştığı kesimlere asıl maksadı olan siyasi fikirlerini empoze etmek için kullanılan bir yöntemdir." ifadelerini paylaşan Adıgüzel, "Bütün velileri de öğrencileri de kendilerine verilmeye çalışılan Erdoğan'ın 10 Kasım siyasi konuşma kitapçığını almamaya ve bu yaşta çocuklara yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük siyasi operasyonu boşa çıkarmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. 

TALİMAT BAKANLIKTAN 

Ordu Milli Eğitim Müdürü ile görüştüğünü ve talimatın bakanlıktan geldiğini aktaran Adıgüzel, Türkiye'deki bütün liselere bu kitapçığın dağıtılacağını belirtti. 

ÖĞRENCİLER SİYASETİN ODAĞINA ÇEKİLİYOR

Sözcü'den Sultan Uçar'a konuşan Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, eğitim tarihinde daha önce böyle bir yaşanmadığını belirterek, "Kitapçık aynı zamanda bir siyasi partinin propagandasını da içeriyor. ‘Tek parti iktidarı’ denilerek CHP yönetimi de eleştiriliyor. Harf Devrimi ile ilgili de, okuma yazma oranını sıfırladığı gibi çok olumsuz cümleler de var. Lise çağındaki öğrencilere, savunma sanayinin tüm detaylarıyla anlatılıyor. Savaşla ilgili helikopterler, silahlar hatta siyasi bir gündem maddesi olan Tank Palet Fabrikası’nın satış sürecinden dahi söz ediliyor. Bu da lise öğrencilerini siyasetin odağına çekiyor. Oysa lisede bir öğrencinin bu konularla ne ilgisi olabilir? MEB niye böyle bir çalışma yaptı anlamakta zorlanıyoruz. Atatürk ve Cumhuriyetle ilgili övücü ifadeler yer alsa da, arkasından çok daha güçlü Osmanlı övgüsü var" dedi.