Kapat
A+ A-

Bakan çocukları neyle suçlanıyor?

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, bakanlığın yetkilerini kullanarak imar yolsuzluğu yapmak ve rüşvet almakla suçlanıyor.
Yayınlanma tarihi: 17 Aralık 2013 Salı, 19:24

[Haber görseli]

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar hakkında çeşitli iddialar var. Bakan çocuklarının Türk vatandaşı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini sağladığı iddia edildi. Çevre Bakanlığı ve TOKİ'nin bazı projelerinde üç bakan çocuğunun rüşvet alma iddiasıyla gözaltına alındığı öne sürüldü. Erdoğan Bayraktar'ın oğlu üzerinden rüşvet vererek ve bakanlığın yetkilerini kullanarak imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması, Faith Belediyesi'nin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması, suçlamalar arasında. Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni verildiği de iddia ediliyor. Marmaray kazıları sırasında tarihi eserlerin kamuoyuna açıklanmadan el altından atılması da iddialar arasında.

 

Gözaltındaki isimler

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, işadamı Ali Ağaoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, sanatçı Ebru Gündeş’in eşi işadamı Reza Zarrab, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu, Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca, Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı.

 

Altın kaçakçılığı

İstanbul merkezli 3 operasyondan biri, yaklaşık 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda, Ebru Gündeş’in eşi Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da aralarında bulunduğu isimlere yönelik yapıldı. Bu isimler, “kara para aklama”, “altın kaçakçılığı” ve “kamu görevlilerine rüşvet” iddiasıyla gözaltına alındı. Reza Zarrab’ın Kanlıca’daki yalısına sabah saatlerinde giren ekipler, saat 11.00’e kadar arama yaptı. Aramanın ardından ekipler el koydukları doküman ve gereçleri bir bavul içerisinde dışarı çıkardı.

 

Vali Mutlu sessiz kaldı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, operasyonla ilgili açıklama yapmayarak “Adli soruşturmanın devam ettiği aşamada farklı, ilave bir açıklama yapmam yasal olarak uygun değil” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da operasyonu basından takip ettiğini belirtti. Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun da gözaltına alındığı iddiası gündeme geldi. Hacıosmanoğlu gözaltına olmadığını açıklayarak iddiayı yalanladı.

 

Koruma Kurulu’na yıldırım baskın

Savcı Celal Kara, "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan ayrı bir soruşturma yürüttü. İçişleri Bakanı Muaamer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakano Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Aynı gerekçeyle suçlanan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, "tarihi bir işhanının otel yapılmasına izin verdiği" ve "Marmaray güzergahı üzerinde, aksi raporda rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği" iddia ediliyor.

İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma bölge kurulu müdürlüklerinin bulunduğu Sirkeci’deki binada da arama yapıldı. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar, 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay, 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi ve TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin ile iki raportör gözaltına alırınken kuruldaki bazı dosyalara da el konuldu.

Gözaltına alınanlar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler