Bilal'in vakfı: Kadın erkek eşitliği imkansız

Bilal'in vakfı babasının izinden: Kadın konulu STK'lar gerekli ama kadın-erkek eşitliği imkansız!
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 16 Şubat 2015 Pazartesi, 18:28

[Haber görseli]

Bilal Erdoğan'ın da yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Arzu Akalın, "Kadın ve erkek yaratılış itibarıyla eşit değil. İslami noktada hassasiyeti olanlar açısından kadın ve erkek arasında yaratılışından kaynaklanan bir eşitlik olamaz" diye konuştu.


Kütahya İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği (KİHMED), Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti şubeleri işbirliğiyle "Türkiye'nin Değişim Sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Önemi" konulu düzenlenen panelde konuşan Akalın, "Kadın ve kadın sorunları konusundaki sivil toplum kuruluşlarına erkeklerin daha fazla duyarlılık göstermesinin, sorunların özümsenmesinde ve çözüm bulunması noktasında daha fazla hizmet edeceğine inanıyorum" dedi ancak konuşmasının devamında yine kadın ve erkeklerin eşit olamayacağına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

'KADIN VE ERKEĞİN YARATILIŞINDA EŞİTLİK YOK'

Akalın, yaptığı konuşmada "Kadın ve erkek konusu konuşulduğunda bir eşitlikten söz ediliyor. Ancak kadın ve erkek yaratılış itibarıyla eşit değil. Biz hep kadın ve erkek meselelerini konuşurken bir eşitlikten bahsederiz. Bu dünya literatüründe de öyledir.

Daha çok İslami noktada hassasiyeti olan bizlerde kadın ve erkek arasında yaratılışından kaynaklanan bir eşitlik olamaz. Her manada eşitlik dersek kadının ezilmesine ve daha çok dezavantajlı duruma düşüreceğini söyleriz. Geçtiğimiz aylarda İstanbul'da yapılan bir toplantıda, Sayın Cumhurbaşkanımızın da tartıştığı ve uluslararası alanda da çok ciddi eleştirilere de sebebiyet veren 'cinsiyet adaleti' şeklindeki bir kavram terminolojimize yerleşti"
dedi.

Cinsiyet adaleti konusunda ise Akalın "Cinsiyette eşitliğin değil de kadın ve erkeğe adalet üzere hükmedilmesi gerektiği, insan hakları anlamında kadın ve erkeğin eşit oldukları zamanlar olabilir. Ama bazı zamanlarda kadının daha zayıf yaratılmış ve mukavemet ve benzeri noktalarda belki bir erkekle aynı hasletlere sahip olmamasından kaynaklanan sebeplerle böyle bir kavram terminolojimize sokulmuş oldu" diye konuştu. (Karşı)
A+ A-