Hâkimden garip kanaat: Saygın tacizci

Minibüsüne aldığı turiste cinsel saldırıdan yargılanan A.I. iki yıl ceza aldı. Mahkeme heyeti önce bu cezayı ‘sanığın saygın tutumu’ nedeniyle 1 yıl 8 aya indirdi, sonra da erteledi.
Yayınlanma tarihi: 18 Şubat 2015 Çarşamba, 05:37

[Haber görseli]

Türkiye Özgecan Aslan’a ağlarken kadına yönelik şiddet ve tecavüz davalarında yargının mağduru değil sanığı koruyan tavrı ise değişmiyor. Japon turist A.I.’ye cinsel saldırıdan tutuksuz yargılanan 19 yaşındaki İ.K.’ye önce 2 yıl hapis cezası verildi ardından “duruşmalardaki saygın tutumu” nedeniyle ceza 1 yıl 8 aya indirildi. Sanığın “yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate” varan mahkeme cezayı erteledi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2011 yılında başvuran Japon turist A.I., Diyarbakır’dan Bitlis’e gitmek için bindiği minibüsün sürücüsünün cinsel saldırısına uğradığını iddia etti. A.I, ifadesinde “Aracı yan yolda park ederek, bulunduğum yere geldi. Aşırı direnç gösterince bana tokat atıp, saçlarımdan tutarak cinsel istismarda bulundu. Sonra yol kenarında beni atarak gitti” dedi. Turistin şikayeti
üzerine başlatılan soruşturma sonunda gözaltına alınan İ.K. suçlamaları reddederek, “Yolda bir konu hakkında tartıştık. Bunun üzerine Diyarbakır’da indirdim. Sonra da kendisini hiç görmedim” dedi. İfadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İ.K. hakkıda 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan son duruşmada kararını açıklayan mahkeme sanık İ.K.’nın “cinsel saldırı” suçundan 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın duruşmadaki “saygın tutumunu” nedeniyle ceza 1 yıl 8 ay hapse indirildi. Mahkeme, “sanğın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate” vardı ve sanık hakkında verilen cezanın hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

A+ A-