Kapat
A+ A-

Türkiye bu yüzden mi karanlığa gömüldü?

Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) ait olan ve 'otoyol' olarak tabir edilen büyük elektrik hatlarındaki 50 Hertz (Hz) olması gereken frekansta birden yüzde 10'luk düşüş olduğu ve arızanın bundan kaynaklandığı ortaya atıldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2015 Salı, 16:33

Bugün de enterkonnekte sistemde yüzde 10'luk frekans düşüklüğünün, sistemin çökmesine ve tüm enerji santrallerinin otomatik olarak devre dışı kalmasına neden olduğu ileri sürüldü.

[Haber görseli]

BARAJLAR DEVREYE ALINDI

Sistemi düzeltmek için Elektrik Üretim Anonim Şirketi ( EÜAŞ), ilk etapta üretime hazır hidroelektrik santrallerini kontrollü olarak devreye almaya başladı ve saat 13.30 sıralarında Türkiye genelindeki üretilen enerji miktarı 1900 Megawatt'a kadar çıktı. Sistemdeki enerji miktarının artmasıyla birlikte frekans değeri de 50 Hz'e geldi. Bunun üzerine bazı illere kontrollü olarak elektrik verilmeye başlandı. Ayrıca, termik santraller ile doğalgaz santrallerinin hidroelektrik santralleri gibi hemen enerji üretimine başlayamadığı ve bu nedenle de onların ilerleyen saatlerde üretime geçmesinin ardından kontrollü olarak sisteme dahil edileceği bildirildi. Yetkililer ayrıca, ani üretim kaybının nedeninin de araştırıldığını kaydetti.

ALIŞ: TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Öte yandan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye'de sistemin çöktüğünü belirterek, "Türkiye'de sistem oturdu (çöktü). Oturunca da santraller servis dışı kalır. Şu anda Türkiye'nin genelinde sistem oturdu, toparlamaya çalışıyoruz. Santrallerde arıza yok, sistem oturduğu için de santraller mecburen açık kalıyor" diye konuştu.

İZMİR'DE DENEME AMAÇLI ELEKTRİK VERİLMEYE BAŞLANDI

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de hayatı felç eden elektrik kesintisinde sevindiren gelişme yaşandı. Kentin bazı bölgelerine deneme amaçlı da olsa elektrikler verilmeye başlandı. Akımın yavaş yavaş verileceği, denemelerin tamamlanmasıyla da kentin tamamının elektriğe kavuşacağı açıklandı.

Bu arada, kent genelindeki hastanelerde ise önemli bir sorunun yaşanmadığı öğrenildi. Hastanelerde ameliyatların durdurulması, sağlık hizmetlerinin sadece acil hastalara verilmesinden dolayı jeneratör enerjisinin ekonomik kullanıldığı bunun içende, önemli bir sorunla karşılaşılmadığı ifade edildi.

SULAR DA KESİLDİ

İzmir'de elektrik kesintisi su kesintisine de neden oldu. Güç kaynağı olan arıtma tesisleri çalışmasına karşın pompa istasyonları ve kuyulardaki sistemlerin devre dışı kalması bazı ilçelerde su kesintisi yaşandı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri arıza kaynakla elektrik kesintisi nedeniyle Buca, Hatay'ın üst kesimleri, Kadifekale, Yeşilyurt, Gaziemir, Görece Mahallesi, Karabağlar'ın üst kesimleri, Bornova'nın üst kesimleri, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli'nin üst kesimleri, Güzelbahçe, Narlıdere ve Balçova'nın üst kesimlerinde zorunlu olarak su kesintisi yapıldığını açıkladı. Pompalar elektrik kesintisi nedeniyle çalışmadığı için Tahtalı Barajı'ndan ve kuyulardan su verilemedi. Arıtma tesislerinin ise yedek güç kaynakları olması nedeniyle sorun yaşamadı.

AFYONKARAHİSAR'DA 'DOĞALGAZ' UYARASI

Afyonkarahisar'da elektrik kesintisi yaşamı olumsuz etkiledi. Birçok esnaf karanlıkta iş yapamaz hale geldi. Doğalgaz kullanımının yaygın olduğu kent merkezinde doğalgaz kaçağı alarmları nedeniyle Doğalgaz Acil Çağrı Hattı 187'ye çok sayıda şikayet telefonu ulaştı. Doğalgaz yetkilileri elektrik gelene kadar doğalgaz vanalarının kapalı tutulmasını istedi. Trafik sinyalizasyon sisteminin çalışmaması ise araç yoğunluğunun olduğu kavşaklarda zaman zaman aksaklıklara neden oldu.

Afyonkarahisar'da jeneratör satışı yapan Ethem Öncül, son 3 gündür elektrik kesintileri yaşanan kentte bugünle birlikte jeneratörlere ilginin arttığını belirtti. Öncül, "Daha önce ayda yılda bir jeneratör için gelen olurdu. Son 3 gündür yoğun talep var. Ama yine de elektrik kesintisi hayatımızı olumsuz etkilediği için bir an önce sıkıntının giderilmesini istiyoruz" dedi.

Afyonkarahisar'da gıda sektörü de elektrik kesintisinden nasibini aldı. Bazı esnaf işyerlerini masalara koyduğu mumlarla aydınlattı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler