Askeri üs bölgesine silahlı saldırı

Hakkari ve Şırnak'ta 8 terörist, güvenlik güçlerine silahsız ve teçhizatsız teslim oldu.
Yayınlanma tarihi: 3 Ağustos 2015 Pazartesi, 17:57

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, önemli yurtiçi olaylar, günlük faaliyetler ve sınır olaylarına ilişkin bilgilere yer verildi.

Buna göre, bölücü terör örgütü mensupları tarafından, Şırnak Akçay'daki Seslice Üs Bölgesi'ne silahlı saldırıda bulunuldu. Açılan ateşe anında karşılık verildi. Saldırıda zayiat veya hasar meydana gelmedi.

Van İl Jandarma Komutanlığına düzenlenen saldırıda roketatar mermisi, tel örgülerin dışında patladı, herhangi bir zayiat oluşmadı.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığınca Suruç'ta, bölücü terör örgütüne silah temin ettikleri ileri sürülen iki şüphelinin evinde yapılan aramada 3 kalaşnikof, 8 şarjör, 280 fişek ve 4 kilo 100 gram kubar esrar ele geçirildi.

Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

8 TERÖRİST TESLİM OLDU

Bölücü terör örgütünden kaçan 7 terörist, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı Emniyet Amirliğine, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de bir terörist, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 7'nci Hudut Alay Komutanlığı unsurlarına silahsız ve teçhizatsız teslim oldu.

GÜMÜŞHANE'DE KAÇAN TERÖRİSTLERİN ÇANTALARI BULUNDU

Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığınca, Kürtün ilçesine bağlı Günyüzü köyünde icra edilen operasyonda, 3 terörist askerlerin ateş açması üzerine kaçtı.

Havanın aydınlanmasının ardından yapılan aramada bulunan 3 çantada, 5.56 milimetre çapında 59 fişek, bir dolu tabanca şarjörü, 9 milimetrelik 15 tabanca fişeği, 6 kalaşnikof fişeği, 2 elektrikli fünye, bir dijital kol saatiyle hazırlanmış düzenek, el yapımı patlayıcılarda kullanılan muhtelif cins ve miktarda malzeme ile bir miktar erzak ele geçirildi.

Bölücü terör örgütü mensupları, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Akdere Mahallesi'ndeki firmaya ait petrol kuyusu istasyonunda çalışan işçileri ellerini ve gözlerini bağlayarak etkisiz hale getirdi ve kaldıkları kulübeyi ateşe verdi.

Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

SINIRDA 480 KİŞİ YAKALANDI

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hudut birlikleri, gün içinde Suriye'den yurda girmeye çalışan 443, Türkiye'den de bu ülkeye geçmeye çalışan 4 kişiyi yakaladı.

Suriye sınır hattında 759 karton sigara, 6 cep telefonu, 19 bin 150 dolar, 12 büyükbaş ve küçükbaş hayvan ele geçirildi.

Ayrıca, Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan 28, Bulgaristan'a girme teşebbüsünde bulunan 5 kişi yakalandı.

Kara hudutlarında yasa dışı geçiş teşebbüsündeki 480 kişi gözaltına alındı.

Jandarma Genel Komutanlığı unsurlarınca Türkiye'de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 58, Sahil Güvenlik Komutanlığınca da 453 kişi yakalandı.

A+ A-