Aşkı uğruna dağın zirvesine çıktı

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, inşaatlarda boyacılık ve tadilat işleri yaparak geçimini sağlayan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölümü mezunu 52 yaşındaki Sadettin Özlük, aşkı uğruna çıktığı Kocadağ'ın zirvesinde, çadır kurup ölümü beklemeye başladı.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 20 Ağustos 2015 Perşembe, 15:28

[Haber görseli]

İlk eşinden bir çocuğu bulunan Sadettin Özlük, Facebook hesabında 16 Ağustos tarihinde arkadaşlarıyla bir mektup paylaştıktan sonra, Datça ilçe merkezine 15 kilometre mesafedeki 930 metre yüksekliğindeki Kocadağ'ın zirvesine çıktı. Yazdığı mektuplarda, dağdan inmeyi düşünmediğini, ne kadar nefes alacağını bilmediğini ve ölümü beklediğini ifade eden Özlük, "Unutmayın ki kararımı değiştirecek yegane şey, yaşama umudum ve hayatımın anlamı olan aşkımdır' diyerek boşandığı eşi Türkan E.'ye mesaj gönderdiği öğrenildi.

18 Ağustos Salı günü saat 12.25'de ise, son mesajım diyerek 'Aşkıma' adıyla paylaştığı mektubunda, yaklaşık bir ay önce, Datça'ya gelerek bir hafta süreyle birlikte oldukları boşandığı ikinci eşiyle tekrar görüşmeye başlayınca umutlandığını, bu durumun kendisinde yaşama sevincini artırdığını, ancak dönüşünde ayrılık kararını alınca yıkıldığını ifade ettiği ortaya çıktı. Özlük'ün, mektubuna 'belki bir kaç gün sonra ruhum huzur bulacak' diye not düşmesi, arkadaşlarını harekete geçirdi.
Jandarmaya yapılan ihbar üzerine, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır'ın da devreye girmesi ile bölgeye, Muğla İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri yönlendirildi. Muğla'dan gelen beş kişilik AFAD ekibi, Salı günü saat 14.30 sıraları Datça'ya gelerek, jandarma ile birlikte koordineli bir çalışma başlattı.

Aynı zamanda Sadettin Özlük'ün yürüyüş grubundan arkadaşı da olan emekli turizm rehberi 56 yaşındaki Şahan Dino'nun rehberliğinde, zirveye tırmanan AFAD ekibi, 2,5 saat süren yürüyüşün ardından Sadettin Özlük'e ulaştı. Kurduğu çadırda, AFAD görevlileri ile görüşen Özlük, tüm ısrarlara rağmen dağdan inme teklifini kabul etmedi. Yarım saat süren ikna çabaları sonuçsuz kalınca, havanın kararması üzerine AFAD grubu zirveden ayrıldı.
AFAD ekip lideri Mithat Yılmaz, "Tüm ısrarlarımıza rağmen, dağdan inmeyi kabul etmedi. Kendisinin özgür iradesiyle dağda olduğunu söyledi. Hatta neredeyse bizi kibarca yanından kovdu. Arkadaşı, bu yaptığının yanlış olduğunu, sevenlerini üzdüğünü söyleyince ise, 'Herkesin doğruları kendine, bu benim doğrum' diyerek konuşmayı kesti. Bunun üzerine dağdan ayrılmak zorunda kaldık" dedi.
Sadettin Özlük'ün sağlık durumunun şimdilik iyi olduğunun atını çizen Yılmaz, "Bilinçli ve kendi halinde gözüküyor. Boşandığı eşiyle ilgili konuyu tüm açıklığı ile bizimle paylaşmadı. Ama ima ederek, bunu anlatıyor. Hayata küsmüşlüğü var. Kendine zarar vereceğini düşünmüyoruz. Belki birkaç gün kafasını topladıktan sonra dönecektir diye umut ediyoruz" diye konuştu.

ESKİ EŞ KONUŞTU

Datça'da aşkı uğruna dağa çıkan 52 yaşındaki Sadettin Özlük'ün boşandığı ikinci eşi Türkan Esenboğa (50), yaşananlara üzüldüğünü söyledi. Sadettin'in iyi bir insan olduğunu ve onun başına kötü bir şey gelmesini asla istemeyeceğini ifade eden Esenboğa, "Dağa çıktığı dördüncü günde, bana özel bir mesaj atmış. Kendisine, 'Eve dön lütfen' diye cevap verdim. Ancak bir daha haber alamadım" diye konuştu.
Sadettin Özlük ile Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden arkadaş olduklarının altını çizen Esenboğa, kendisinin de 1989 yılı mezunu olduğunu hatırlatarak, "Sadettin benden bir devre öndeydi. O benim sıkıntılarımı, sevinçlerimi biliyor. Üniversiteden arkadaşlığımız var. Kader bizi şekilde tekrar buluşturdu. Biz eski bir eş olmanın ötesinde dostluk yapıyoruz" dedi.
Sadettin Özlük ile 2010 yılında evlendiklerini ifade eden Esenboğa, "Üniversite arkadaşlığımızın sonrasında her ikimizin de başından birer evlilik geçti. Benim şu an ilk evliliğimden, 24 yaşında bir kızım var. İlk eşimden boşandıktan sonra, o da eşinden boşanmıştı. 2010 yılında evlendik. 2012 Nisan ayından itibaren ise ayrı yaşıyoruz. Daha sonra boşanma davası açtım. 2015 yılı başında ise boşandığımıza dair tebligatımı aldım" diye konuştu.
Son birkaç aydır boşandığı Özlük ile tekrar görüştüğünün altını çizen Esenboğa, "21 Temmuz'da Datça'ya gelip, 8 gün kaldım. Çevresi ile tanıştım, her şey çok iyi gidiyordu. Kendisine, İstanbul'da sorumluluklarım olduğunu söyledim. 'Genç bir kızım var. Onu evlendirip, sorumluluklarımı yerine getirdikten sonra ileride seninle yaşamak isterim' dedim. Aramızda hiçbir sorun yoktu. Hatta dağa çıkmadan bir gün önce kendisi ile görüştüm. Bir sorun yoktu. Ne oldu bilemiyorum. Bir an önce dağdan inmesini bekliyorum" dedi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Vehbi Bakır