RSF 2015 Basın Özgürlüğü Ödülü Cumhuriyet’e

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2015 Basın Özgürlüğü Ödülü’nü Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen bir törende Cumhuriyet gazetesine verdi. Ödülü Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar aldı.
Yayınlanma tarihi: 18 Kasım 2015 Çarşamba, 15:51

[Haber görseli]Suriyeli hak savunucusu ve Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi başkanı Mazen Derwish ve Mısır’da tutuklu kalan El Cezire muhabiri Mohamed Fahmy’nin onur konuğu olarak katıldığı törende, Cumhuriyet gazetesi adına ödülü genel yayın yönetmeni Can Dündar aldı.

“Artık üçüncü pencerem var, aydınlığa bakıyor”

Paris’teki saldırılarda yaşamını yitirenleri anmakla başlayan Can Dündar, ofis pencerelerinin mezarlığa ve Adliye’ye baktığını ifade ederek başladığı ödül konuşmasını şöyle tamamladı:

“Odamın üçüncü bir penceresi var şimdi… İfadenin özgür, yazmanın serbest, sansürün yasak olduğu demokratik bir geleceğe bakıyor. Bize bu aydınlık pencereyi açtığınız için, önce Türkiye’de fikirlerinden ötürü hapis yatan, işsiz kalan, baskı altında tutulan meslektaşlarım, sonra da gazetem ve şahsım adına teşekkür ediyorum”.

RSF yetkilileri, çalışanlarını silahlı saldırıda kaybeden Charlie Hebdo dergisiyle gösterdikleri dayanışma nedeniyle gazetenin iki yazarının halen yargılandığını, MİT TIR’larıyla Suriye’ye silah taşındığına dair iddialar nedeniyle Dündar’ın “casusluk” şüphesiyle soruşturma geçirdiği, bir savcının rehin alınmasıyla ilgili yayınlar nedeniyle Cumhuriyet’in yargılanan 9 gazeteden biri olduğu hatırlatıldı.

Deloire: Özgürlüğü savunmada belirgin katkı yaptınız

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Can Dündar’a gönderdiği mesajda ‘Türkiye’de basın özgürlüğü için bu kritik dönemde RSF Ödülü jürisinin, basın özgürlüğünün savunulmasına belirgin katkıda bulunan bir medya kuruluşuna sunduğu ödülü bu yıl Cumhuriyet’e vermeye karar verdiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum’ demişti.
Deloire mesajında 17 Kasım’da Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi yetkililerinin de bulunacağı ödül töreninde ‘Cumhuriyet’in baskıcı bir ortamda gösterdiği başarıların kutlanacağını’ kaydetti.

Zeina Erhaim ve Zone9’a da ödül

Medya dalında Cumhuriyet’in ödüllendirildiği törende, gazeteci dalında Suriye’den Zeina Erhaim, İnternet günlüğü (blog) sahibi olarak Etiyopya’dan yurttaşı Zone9 (9. Bölge) de ödül değer görüldü.

Anna ve Aurélie unutulmadı

RSF ve L'Odyssée Sinema Sahnesi’ndeki törene katılanlar, 13 Kasım’da başkent Paris’te girişilen saldırılarda yaşamını yitiren eski RSF stajyeri Anna Pétard Lieffrig (24) ve RSF Yönetim Kurulu üyelerinden Jean-Marie de Peretti’nin kızı Aurélie’yi (33) de andı.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Can Dündar