Kapat
A+ A-

Yeni Şafak yazarından 'HDP'lilere dokunmayın' çağrısı

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarını köşesine taşıyan Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu "Dokunulmazlıkları kaldırmak, bu sorunları azdırır, öfke siyasetini ifade eder ve öfkeyi tahrik eder" dedi.
Yayınlanma tarihi: 9 Mart 2016 Çarşamba, 10:53

[Haber görseli]
Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, bugün köşesinde HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması üzerine yaşanan tartışmaları yazdı.

"Dokunmayın" başlıklı yazısında “Dokunulmazlıkları kaldırmak, bu sorunları azdırır, öfke siyasetini ifade eder ve öfkeyi tahrik eder” diyen Bayramoğlu, “siyasi konular üzerinden dokunulmazlıkların kaldırılması ne zaman gündeme gelmişse, bu, bir tür siyasetsizliğin, siyasi tahammülsüzlüğün sonucu olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bayramoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Uzun söze gerek yok. Siyasi konular üzerinden dokunulmazlıkların kaldırılması ne zaman gündeme gelmişse, bu, bir tür siyasetsizliğin, siyasi tahammülsüzlüğün sonucu olmuştur.

Siyasetsizlik ortamında, sözün tehlike sayıldığı dönemlerde, dokunulmazlık, çözülemeyen, çözülemedikçe asayiş gömleği giydirilen, toplumsal ve siyasi sorunların, taleplerin, eleştirilerin hapsedildiği bir kutu olmuştur.

"ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ DERİNLEŞTİRİR"

Bugün HDP'nin çatışma siyasetini besleyen politikaları ağır bir siyasi vebal ve sorumluluk altında olabilir. Benim kanım da o istikamettedir.

Ancak bu durum hiç bir şekilde bu siyasi partinin temsil ettiklerini tek bir alana, asayiş sorununa indirgeyemez. İndirgediği andan itibaren siyasetsizliği, çözümsüzlüğü derinleştirir.

"TÜRKİYE BU GERÇEK KARŞISINDA NE YAPACAKTIR?"

Bir kaç gün önce yazdım tekrar edeyim. Bu siyasi parti 12 ilde belediye başkanlıklarını elinde tutuyor, 11 ilde yüzde 50'den fazla bir seçmeni temsil ediyor. Bu sosyolojinin, bu temsil gücünün işaret ettiği duyarlılık ve talepler, ne “asayiş, terör, şiddet” kelimeleriyle, ne de “Kürt hareketinin çatışma siyaseti tercihiyle” açıklanabilir. Kürt hassasiyetinin belirleyici olduğu siyasi ve toplumsal alan her geçen gün derinleşirken, Türkiye bu gerçek karşısında ne yapacaktır?

Dokunulmazlıkları kaldırmak, bu sorunları azdırır, öfke siyasetini ifade eder ve öfkeyi tahrik eder.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ali Bayramoğlu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler