Kapat
A+ A-

İdil'de operasyonlar sona erdi, 21 kişinin cesedi çıkarıldı

Şırnak'ın İdil ilçesinde 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra başlatılan operasyonlar dün sona ererken, yasağın devam ettiği ilçede şimdiye kadar yaklaşık 10 ton patlayıcının imha edildiği belirtildi. Operasyondan sonra İdil'e 3 karakol ve 3 güvenlik noktasının kurulacağı öğrenildi.
Yayınlanma tarihi: 9 Mart 2016 Çarşamba, 13:09

İdil ilçesinde bulunan Turgut Özal ve Yeni Mahallede 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra asker ve polisin başlattığı operasyon dün itibariyle sona erdi. Yasağın halen devam ettiği ilçede operasyonların bitmesinden sonra tuzaklanan patlayıcılar imha edilirken, patlamalardan kaynaklı ilçeden dumanların yükseldiği görüldü.

Operasyonun başladığı günden bu yana güvenlik güçlerinin İdil'in iki mahallesinde yaklaşık 10 ton patlayıcı kullanılarak hazırlanan 400 patlayıcı tuzağını imha ettiği belirtilirken, 170 barikat kaldırıldı, 60 hendek kapatıldı. Turgut Özal Mahallesinde tuzaklanan patlayıcıların imha edilmesine devam edilirken, şimdiye kadar toplam 5 Kanas keskin nişancı tüfeği, 5 M-16 otomatik silahı, 35 Kalaşnikof, bu silahlara ait çok sayıda mermi, roketatar mermileri, 144 el bombası ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, ilaç, örgütsel dokümanlar ve yaşam malzemelerinin ele geçirildiği belirtildi.

21 ceset çıkarıldı, 1 ceset enkaz altında

Turgut Özal Mahallesi'nden çıkarılan 21 ceset, İdil Devlet Hastanesi morguna getirildi. Burada yapılan kayıt sonrası 9'u Mardin'e gönderilirken, 12 ceset, İdil Devlet Hastanesi'nde bekletiliyor. Bu arada patlamalar sırasında meydana gelen göçüğün altında kalan 1 cesedi çıkarma çalışmaları ise devam ediyor.

1 astsubay yaralandı

Turgut Özal Mahallesi'nde yapılan bir ev araması sırasında, güvenlik güçleri içeri girdiği anda tuzaklanan bir bombanın patlaması sonucu 1 astsubay yaralandı. Yaralı astsubay, ambulansla getirildiği İdil Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından helikopterle Şırnak Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. Bu arada, yaklaşık 20 gün süren operasyon sırasında Dirsekli Köyü ile ilçe merkezinin hakim noktalarına konuşlanarak, tespit edilen hedeflere top atışı yapan tanklar da TIR'lara yüklenerek ilçeden götürüldü.

3 yeni karakol ve 3 yeni güvenlik noktası kurulacak

Güvenlik kaynakları, ilçede Turgut Özal ve Yeni Mahallede biten operasyonlardan sonra 3 yeni karakol kurulacağı, ilçenin giriş çıkışlarını kontrol altına almak için ise 3 güvenlik noktası oluşturulacağını söyledi. Karakol ve güvenlik noktaları ile söz konusu mahallelerde bir daha hendek kazılması ve barikat kurulmasının engelleneceği belirtildi. Kurulacak olan Karakol ve Güvenlik noktalarında yaklaşık olarak 750 özel harekat ve çevik kuvvet polisinin görev alacağı belirtildi.

Genelkurmay'dan operasyon açıklaması

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, dün son bulan operasyonda 19 PKK'linin öldürüldüğü açıklandı. Genelkurmay, bu 19 kişiyle birlikte İdil'de öldürdükleri PKK'lilerin sayısının 113 olduğunu bildirdi. Dünkü operasyonda 2 roketatar ve 1 mühimmatı, 1 Kanas keskin nişancı tüfeği, 6 M-16 piyade tüfeği, 15 Kaleşnikof piyade tüfeği, 17 şarjörüyle 595 fişeği, 36 el bombası ve 1 TNT kalıbı ele geçirildiği duyurulan açıklamada, operasyonlarda bugüne kadar 428 el yapımı patlayıcının da imha edildiği belirtildi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Turgut Özal

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler