Kapat
A+ A-

"Hükümet Sur için tek bir adım dahi atamaz"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, "Sur UNESCO tarafından koruma altında. Onlar gelmeden ne yerel yönetim ne hükümet tek başına adım atamaz." dedi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 10 Mart 2016 Perşembe, 15:52

[Haber görseli]

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, güvenlik güçlerinin operasyonlarını tamamladığı merkez Sur İlçesi'nin uluslararası koruma altında bulunduğunu belirterek, "UNESCO'nun uzman heyetinin buraya gelerek inceleme yapması gerekiyor. Ne yerel yönetimler tek başına ne de merkezi hükümet tek başına Sur'a dair bir adım atamaz." dedi.

Diyarbakır'ın 6 mahallesinde 2 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve güvenlik güçlerinin PKK'ye yönelik operasyonlarını tamamladığı Sur İlçesi'nde, önlemler devam ediyor. Gazi Caddesi üzerinde operasyonun tamamlanması ile açılan işyeri sayısında bir artış olmazken, ilçede ham askeri ve polisiye önlemler, hem de iş makinelerinin hareketliliği sürdü. Esnaf, dün operasyonun bittiğinin açıklanmasından sonra şimdiye kadar gelen patlama ve silah seslerinde azalma olduğunu söyledi.

[Haber görseli]

"BİR ÇOK TARİHİ ESERE ZARAR VERİLMİŞ"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Sur'daki operasyonun tamamlanmasından sonra, ilçedeki tablonun henüz ne olduğunu bilmediklerini söyledi. Anlı şöyle konuştu:

"100 günü aşan sokağa çıkma yasağı ve ciddi bir çatışma yaşandı. Onunun için Sur'daki tablonun görülmesi lazım. Bir an önce Sur'un kentte yaşayan insanlara, yerel yönetimlere, kentin seçilmişlerine, kentteki bu konuda çalışma yapan akademisyenlere, meslek örgütlerine açılması lazım ve o tablonun objektif bir şekilde görülmesi lazım. Bu konuda çok ciddi kaygılarımız var. Oradan gelen bilgilere göre, sokakların bir çoğu tamamen yıkılmış, yol açılması için bir çok bina tahrip edilmiş, bir çok tarihi esere zarar verilmiş. Orası sadece yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetin değil, aynı zamanda uluslararası bir korumanın altındır. Birleşmiş Milletler gibi dünyanın en büyük örgütünün bir kolu olan UNESCO'nun koruması altındır. Daha üzerinden bir yıl geçmedi. Yani UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne alınmasına daha bir yıl geçmeden, biz bu tablodan bahsediyoruz. UNESCO'nun uzman heyetinin buraya gelerek inceleme yapması gerekiyor. Oradaki tablonun bilimsel, akademik, tarafsız bir şekilde ortaya koyması lazım. Biz bunu defalarca açıkladık. Ne yerel yönetimler tek başına, ne de merkezi hükümet tek başına Sur'a dair bir adım atamaz. Bu konuda UNESCO'nun kriterleri var. asıl muhatap alan yönetimidir. Alan yönetimi mutlak suretle bu çalışmanın merkezinde olması gerekiyor. Belediye olarak biz de ilçe belediyelerimizle, kentteki sivil toplum örgütleriyle alan yönetimi çatısı altında çalışmaların sürdürülmesinin en doğrusu olduğuna inanıyoruz."

[Haber görseli]

"SUR'UN DÜNYADA DENK OLDUĞU TEK ŞEHİR KUDÜS'TÜR"

Sur'da 600'ün üzerinde bir kısmı sivil mimari, bir kısmı da han, hamam, kilise, cami gibi tescil altına alınmış yapılar olduğunu vurgulayan Anlı sunları söyledi:

"Bu yapılara hiç kimse dokunamaz. Bu yapıların bire bir aslına uygun restore edilmesi, orjinal bir şekilde tekrar ayağa kaldırılması lazım. Sur Toledo olabilir, ama Toledo Sur olamaz. Biz hiç bir şehri Sur'la kıyaslamıyoruz. Bu şehri birazcık bilen, bu şehrin geçmişini, tarihini, arka planını birazcık bilenler, dünyanın hiç bir şehriyle kıyaslayamaz. 7 binlik geçmişi olan bir şehirden bahsediyoruz. Bütün dinler açısından kutsal olan, kutsal kitaplarda geçen ve üzerinde bugün bile kazı yapıldığı zaman, insanlık tarihinin yeniden yazabilecek bir şehirden bahsediyoruz. Sur demek, Diyarbakır'ın kalbi, ruhu demektir. Diyarbakır'ın özü demektir. Kıyaslanabilecekse belki Kudüs'le kıyaslanabilir. Yani Sur'un dünyada denk olduğu bir şehir varsa o da Kudüs'tür."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler