Türk askeri artık Çin'de eğitim alacak

Türk Silahlı Kuvvetleri devrim niteliğinde kararlar aldı. Uzun yıllardır gelecek vadeden başarılı subay adaylarını ABD'de bulunan askeri okula gönderen TSK, bu kararından vazgeçti. TSK, askeri öğrencileri Çin'e ve Güney Kore'ye göndermeye başladı.
Yayınlanma tarihi: 15 Mart 2014 Cumartesi, 13:00

[Haber görseli]ABD Kara Kuvvetleri'ne subay yetiştirmesiyle tanınan New York eyaletindeki West Point Harp Akademisi dünya çapında bir üne sahip. Habertürk'ün haberine göre, Türkiye'de Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlığı koltuğuna oturan subaylar da bu okuldan mezun oldu. Yıllarca Türk öğrencileri ağırlayan okula bundan böyle Türk subay adayı öğrenciler gönderilmeyecek.

Genelkurmay Başkanları ve kuvvet komutanlarının yetiştiği Kuleli Askeri Lisesi, bu yıl ABD yerine Çin'e ve Güney Kore'ye öğrenci gönderdi. Okul birincisi Murat Ünlü, Güney Kore'ye gönderilirken bir diğer başarılı öğrenci de ikili anlaşmaların imzalanmasının ardından Çin'e gönderilecek. Güney Kore'ye giden öğrenciler dönüşte teğmen olarak mezun olacaklar.

Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin yabancılık çekmemesi için askeri liseye Çince bilen eğitmen aranıyor. Askeri lise öğrencilerine bundan böyle Çince de öğretilecek. Harp Akademesi'nde de Çince eğitime başlandığı bilgisini veren yetkililer, öğrencilerin Çince dersine yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizdi. Çince eğitim görmeye başlayan askeri öğrenciler, Çin'de kendilerine kardeş okullar da edindi. Bu kapsamda Çinli öğrencilerin de Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.