Kadir Topbaş tarihi mekanı yağmaladı iddiası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydının ardından bu akşam bir ses kaydı daha yayınlandı.
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2014 Pazar, 23:57

[Haber görseli]

Başçalan adlı hesaptan yeni bir ses kaydı yayınlandı. Erdoğan'ın danışmanı Mustafa Varank ile bir AKP'li arasında geçtiği ileri sürülen konuşmada, Kadir Topbaş'ın bir mekanı zimmetine geçirdiği iddia ediliyor.

"Başçalan" hesabıdan yayınladığı konuşma Başbakan'ın danışmanı Mustafa Varank ve bir AKP'li arasında geçiyor.

Çınaraltı’ndaki tarihi bir mekanı satın almasıyla ilgili Başbakanın danışmanı Mustafa Varank ile ismi verilmeyen bir Akp’li ile arasında geçen diyaloga göre Kadir Topbaş’ın tarihi bir mekanı alırken yaptıkları anlatılıyor. Çınaraltı'ndaki adliye önüne yapılan binanın Kadir Topbaş tarafından satın alınmasından bahsediliyor.Tarihi mekanların yağmalanması için yapılanların yasa dışı olduğu iddia ediliyor.

Mustafa Varank olduğu iddia edilen kişi tarihi Çınaraltı'nın ihalesinin Kadir Topbaş tarafından alındığını ve oraya bir çıkma yapıldığını söylüyor.

AKP'li olan kişi, o bölgede arkadaşının halka açık bir balık lokantası olduğunu, şimdi ise oranın üstü kapatılarak alkollü bir yer olduğunu belirtiyor. Eskiden arkadaşının seyyar şemsiye bile koyduğunda müsaade edilmediğini ve kaldırıldığını ifade ediyor.

Mustafa Varank; Kadir Topbaş'ın belediye başkanı olduğunu ve akrabasına bunu yapmasının ayıp olduğunu söylüyor.

AKP'li kişi, Cemil Çiçek zamanında hakim ve savcılar evi yapılmak üzere devreye girilerek mekanın alındığını, birinci sınıf tarihi eserken ikinci sınıf tarihi esere dönüştürüldüğünü belirtiyor. 2011 seçimlerinde Başbakan Erdoğan'ın kendisini çağırarak "Erbab" isimli bir yeri sorduğunu söylüyor.

Çınaraltı'ndaki o mekanın üst katlarının otele çevrilmek istendiğini ancak "Sinan Hoca" isimli bir kişinin her odaya bir tuvalet ve bir banyo koyulmasına izin vermediğini söylediğini belirtiyor.

Bunun ardından Başbakan'ın mekanın kiraya verilmemesi için Ahmet isimli bir kişiyi aradığını, kendisine de Sinan adlı kişinin izin vermemesini söylemesini belirttiğini ifade ediyor. Vakıf veya dernek bulursa o mekanın kendisine verileceğinin söylendiğini Mustafa Varank'a aktarıyor.

Daha sonra Başbakan'ın Vakıflar Bölge Genel Müdürlüğü'nü aradığını ve o mekanın hakim ve savcıların elinden alınarak müdürlükte kalmasını söylediğini vurguluyor. AKP'li kişi mekanın daha sonra TÜRGEV(SEGEV) 'e verildiğini söylüyor.

A+ A-