Hamdi Topçu'nun yalanlaması yalan çıktı

THY Başkanı Hamdi Topçu'nun kızına İstanbul Teknik Üniversitesi'nde usulsüz bir şekilde kontenjan açıldığı iddia edildi. Topçu, ses kaydının ardından Twitter'da "İTÜ'de okuyan mezun olan kızım oğlum yoktur" dedi. Ancak 7 ay önce Türkiye gazetesine verdiği bir röportajında İTÜ'de okuyan kızı olduğunu söylemişti.
Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2014 Perşembe, 12:05

[Haber görseli]Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da Başçalan hesabında dün yayınlanan kayıtlarda Başbakan Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen ve daha önceki ses kayıtlarında Savcı Zekeriya Öz'e soruşturmaya son vermesi için istekte bulunduğu ileri sürülen Hamdi Topçu'nun Dubai'de okuyan kızına İstanbul Teknik Üniversitesi'nde usulsüz yollardan kontenjan açıldığı iddia edildi.

İnternete düşen ses kayıtlarında, "THY Başkanı Hamdi Topçu kontenjanın dolu olduğunu öğrenmesi sonrası YÖK Üyesi ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'ı arayarak kendisinin İTÜ'yü ayarladığını, Ağbal'ın ise YÖK Başkanını arayarak kızı için kontenjan artırılmasını ister. Ayrıca Topçu kamuoyunda Alo Fatih diye adlandırılan Fatih Saraç'ın ağabeyi Yekta Saraç'ın da durumdan haberdar olduğunu YÖK Üyesi ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'a bildiriyor."

Bu ses kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra Hamdi Topçu, Twitter'daki hesabından, "İTÜ'de okuyan mezun olan kızım oğlum yoktur" dedi. Ancak 7 ay önce Türkiye gazetesine verdiği bir röportajında İTÜ'de İç Mimarlık okuyan kızı olduğunu söylemişti.

[Haber görseli]

18 Ağustos 2013 tarihli Türkiye gazetesine röportaj veren Topçu'nun gazetedeki röportajındaki o kısım:

- Bu kadar yoğunluğun içerisinde eşinize ve çocuklarınıza nasıl vakit ayırıyorsunuz?

Türk Hava Yolları özel hayatımın büyük bir bölümünü kapsıyor. Fazla program yapamıyorum. Olağanüstü bir durum olabilir endişesiyle iş yerimden pek fazla uzaklaşamıyorum. 24 saat de telefonum açık olmak zorunda. Yaklaşık 13 saat şirkette kalıyorum. Sürekli bir 'acaba' ile yaşamak zorundasınız. İşimizi sıfır hata ile yapmak her şeyin önünde geliyor. Uçuş güvenliği açısından yapılması gereken en iyi ne varsa onu yapmaya çalışıyoruz. Son yıllarda kaza oranları çok düştü. Artık uçakları düşürmek de o kadar kolay değil. Bir günde Türk Hava Yolları'nın 1100 uçağı kalkıyor. 17 şirket var ve hepsinin problemleriyle ilgileniyoruz. Artık gün bize yetmemeye başlayınca, birazcık özel hayattan da almaya başlıyoruz. Pazar gününü özellikle ailemle geçirmeye çalışıyorum. Kızım İTÜ'de iç mimarlık; iki numaralı oğlum Maltepe Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler okuyor. Üç numara, bu sene lise sona geçti. Dört numaralı kızım ise, dördüncü sınıfa geçti. Bir yazlığımız var, zaman buldukça oraya gidip dinleniyoruz. Yazları mutlaka Rize'ye giderim. Çocukluğum Rize'de geçtiği için benim açımdan da iyi bir dinlenme alanı oluyor.

Topçu'nun, gazeteye verdiği röportajda mı yoksa çıkan haber üzerine dün akşam Twitter'dan yaptığı açıklamada mı yalan söylediği bilinmiyor!

YÖK'te skandal kayırma iddiası

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ