Ethem'in kardeşleri sanık

Ethem Sarısülük'ü öldüren polis hakkında 5 yıl ceza isteyen savcılık, cinayeti adliye önünde protesto edenler için ise 12 yıla kadar hapis istiyor.

20 Mart 2014 Perşembe, 22:06

Ankara Başsavcılığı, Gezi eyleminde Ethem Sarısülük’ü vurarak öldürmekten yargılanan polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı dava günü Ankara Adliyesi’nde çıkan olaylara ilişkin 23 kişi hakkında dava açtı. İddianamede, 12 yıla kadar hapis cezası istenen 23 kişi arasında Ethem’in kardeşleri Cem ile İkrar Sarısülük de sanık olarak yer aldı. Ethem’i vurmakla suçlanan polis hakkında ise sadece 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Basın Savcısı Kürşat Kayral’ın hazırladığı iddianamede Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Cem ve İkrar Sarısülük’ün arasında bulunduğu 22 şüpheli “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. İddianamede, Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin davanın 28 Ekim 2013’teki celsesi sırasında siyasi partiler, dernek, oda, platform, sendika ve öğrenci teşkilatları üyesi yaklaşık 700 kişinin Ankara Adalet Sarayı’nın C kapısı önündeki merdivenler ile bahçede toplandığı belirtildi. Basın açıklaması ve saygı duruşu eyleminin ardından grup içinden ayrılan bazı kişilerin kapı camları ve çevresine tekme, yumruk ve sopayla vurmaya başlaması üzerine güvenlik güçlerinin, “grubun tamamının duyabileceği şekilde, eyleme son verilmesi, aksi takdirde müdahale edileceğine ilişkin birkaç kez uyarıda bulunduğu” öne sürülen iddianamede, emniyet güçlerinin grubun dağılması için makul süre beklediği, ancak grup içerisinden polise taş, sopa, yumruk ve su şişeleri atıldığı kaydedildi.

 

Müdahale orantılıymış

Bazı kişilerin adliyeye zorla girmeye çalışmaları, tekme, yumruk ve flama sopalarıyla vurmaları sonucunda kapı camlarının kırıldığı bildirilen iddianamede, güvenlik güçlerinin ikaza rağmen eyleme devam eden gruba, “orantılı olarak”, tazyikli su ve gazla müdahalede bulunduğu, dağılan grubun adliye çevresindeki güvenlik güçleri ve belediye araçlarına zarar verdiği savunuldu. Eylemler Ankara Adliye Sarayı’nın sensörlü kapı ve camları ile X-ray ve kapı dedektörlerinde 19 bin 452 lira, güvenlik üçlerine ait üç araçta toplam 9 bin 19 lira 66 kuruş, Anakent Belediyesi’ne ait otobüste 801 lira 23 kuruş, Altındağ Belediyesi’ne ait otobüste ise 1500 lira hasar meydana geldiğine yer verilen iddianamede, gözaltına alınan şüphelilerden birinin üzerinde, 6136 sayılı yasaya göre yasak niteliği olmayan bir bıçak ele geçirildiği bildirildi.

 

İki kardeş de yasak

İddianamede, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na göre, “genel yollar, parklar, mabetler, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile TBMM’ye bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamayacağı, şehirler arası karayollarında yürüyüş düzenlenemeyeceği” belirtilirken, kanunun, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kesici ve delici aletler ile taş, sopa, demir ve lastik çubuk gibi her türlü delici, kesici, yaralayıcı araçları yasakladığına dikkat çekildi. Ethem Sarısülük’ün kardeşleri İkrar ve Cem Sarısülük’ün de arasında bulunduğu 23 şüphelinin, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek”, “toplantı ve yürüyüşe silahla katılmak”ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından 6 aydan 12 yıla kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırılmaları istendi.