Diyarbakır'da Nevruz coşkusu

Diyarbakır'da Nevruz kutlaması yapıldı... Kutlamalar sırasında Öcalan’ın ikinci deklarasyonu okundu.
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2014 Cuma, 02:41

Binler Diyarbakır'da merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda toplandı...


Vali Mutlu nevruz ateşinden böyle atladı - VİDEO

Öcalan'ın mesajını BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın Kürtçe okumasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Türkçe okudu...

İşte Öcalan'ın mesajı

Süreyya Önder, Öcalan'ın mesajını Türkçe okudu - VİDEO

Lice’de öldürülen Medeni’den Ok Meydanı’ndak Berkin’e kadar faşist saldırılarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize selam olsun. Sayın Öcalan’ın mektubunu okuyacağım:

Medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’da Nevruz ateşini yakan halkımızı selamlıyorum. Ülkemin bütün gençlerine ve kadınlarına sevgilerimi, selamlarımı gönderiyorum. Yüreğinde barışa bir yer açan herkesi, tüm Türkiye’yi asırların dayanışma ruhuyla bir olmaya çağırıyorum. Dünya medeniyetler tarihine beşiklik etmiş kardeş halkların bayramını da canı gönülden kutluyorum. Hepinize yürek dolusu mesajlarımı gönderiyorum.

Bizler gencecik fidanları kül eden savaş ateşini yine böyle bir günde söndürmüş ve barış için büyük bir dirilişin meşalesini yakmıştık. Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey birbirini tekrarlayan darbelerle mi, tam ve radikal bir demokrasi ile mi yola devam edeceğiz, soru budur.

Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miadını doldurmuştur. Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirilerinin iyi niyetini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma, tek taraflı yürütme ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da belli bir kararlılıkla çıkmıştır.

Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur. Barış savaştan daha zordur ama her savaşın da mutlaka bir barışı vardır. Direnirken korkmadık, barışırken de korkmayacağız. Bizim direnişimiz kardeş halklara karşı değil, hegomonik karakterli, yok sayan, inkar eden, zulüm düzenine karşı olmuştur. Barışımız da hükümetler ya da devlet için değil, bu toprakların binlerce yıllık kadim değerini özümseyen Anadolu, Kürdistan ve bütün Mezopotamya halkları içindir.

Bizim barış sürecimiz birçok saldırıya maruz kalmıştır. Bunu boşa çıkaracak olan da bu harekettir, yani sizlersiniz.

Vesayet düzenlerinin etkisizleştirilmesinde bizim yürüttüğümüz mücadelenin büyük payı vardır. Uluslar arası komplolara karşı yeterli dikkati göstermek bizim tarihsel sorumluluğumuzdur.

Bu barış başta Rojava olmak üzere tüm bölgede demokratik anayasal çözümlerle pekişecektir.

Hareketimiz bir gençlik hareketi olarak başlamış ve hep genç kalmıştır. Bu barışa yönelik saldırılara ve provokasyonlara karşı barışın yılmaz savunucuları da yine gençlik olacaktır. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına savrulmuş göçmen halkımız dünyaya barışı haykıran sesimiz olacaktır. Umudun tükenmeye yüz tuttuğu yerde eşsiz iradeleriyle özgürlüğünü gözünü kırpmadan veren yoldaşlarımız en temel dayanağımız olacaktır. Irkçı, ayrımcı, üstenci ve kan kokan nefret söylemlerine karşı bin yıllık kardeşlik serüvenimizle Türkiye halkları en etkili cevap olacaktır.

Yaşasın halkların kardeşliği.

Etkinliğin yapılacağı alandaki platforma 10 dilde, "Nevruz kutlu olsun" pankartı asıldı.

BDP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kışanak, HDP Eş Genel Başkanı Kürkçü ve Tuncel, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, bazı milletvekilleri ve belediye başkanlarıda Newroz Parkı'nda.

Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eşi Hero Talabani de yöresel kıyafetle geldiği alanda protokol için ayrılan bölümde yerini aldı.

Vatandaşların büyük bölümünün tertip komitesinin çağrısı doğrultusunda yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü.

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 10 bin kişi alandaki koordinasyonu sağlıyor.

Bazıları yöresel kıyafet giyinen ve zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yerlere yerleştirilen çok sayıda seyyar satıcı alanda yemek, tatlı, su ve ciğer kebap satıyor.

Platformda aralarında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Süryanice'nin de yer aldığı 10 dilde, "Nevruz kutlu olsun" pankart yer alıyor.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen 350'yi aşkın gazeteci akreditasyon yaptırdı.

Alanda toplanan gruplar, müzik yayını eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı. Çocuklar alanın yakınındaki parkta oyun oynarken, bazı aileler de çimlere serdikleri kilimlerin üzerine piknik yapıyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelmeye başlayan bazı vatandaşlar beraberinde getirdikleri çay ve malzemelerle, kimileri de seyyar satıcılardan satın aldıkları ciğer kebapla kahvaltılarını yapıyor.

Parkın etrafındaki açık arazide top oynayan çocuklar, parkta çay içenler ve halay çekenlerle alanda tam bir karnaval havası yaşanıyor.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi Heroxan Talabani de kutlamalar için kente geldi.

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları için kente adeta insan akını var. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından binlerce insan Nevruz için kente geldi. Oteller tamamen doldu, birçok konuk, BDP’nin kampanyası ile kent halkının evinde kaldı. Güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkarıldığı kentte, aşırı kalabalık nedeniyle sokaklar insanlarla dolmuş durumda.

21 Mart Nevruzu’na Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi Heroxan Talabani, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Hükümeti’nden üst düzey 2 bakan ile PYD eşbaşkanlarının yanı sıra Rojava Özerk Kantonları’ndan üst düzey 7 Bakan’ın da katılacağını söyleyen Özhekti, şöyle dedi:

“Bu tarihi süreçte, emek ve demokrasi güçleri olarak Nevruz’un ruhuna uygun fiili meşru mücadele hattını esas alarak güçlü katılım gerçekleştireceğiz. Tüm bölge emekçilerine çağrımız şudur: Tarihi Amed Nevruzu’na katılarak halkımızın özgürlük ve barış talebine ortak olmalıyız. Emekçiler ve halkımızın talebi 21 Mart Nevruz Bayramı’nın resmi tatil ilan edilmesidir. Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan ve biz emek, demokrasi güçlerinin de desteklediği imza kampanyası için stantlar açacağız.”

Diyarbakır'da Nevruz coşkusu

Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda gün boyu süren etkinliklerde yapılan konuşmaların ardından yerli yabancı müzik gruplarınca Kürtçe, Türkçe ve Lazca şarkılar seslendirildi. Kutlamaya katılan vatandaşlar güzel havayı fırsat bilerek piknik yaptı, müzik yayını ve seslendirilen şarkılar eşliğinde halay çekerek, nevruz coşkusunu yaşadı.

Yaklaşık 8 saat süren kutlamaların sona ermesiyle etkinliğe katılanlar Newroz Parkı'ndan ayrılmaya başladı.

Öte yandan etkinliğe katılmak için Şırnak'ın Cizre ilçesinden 15 kişilik bir grupla Diyarbakır'a gelen Vetha Kolanç, kutlamanın yapıldığı alandan çıkışta nevruzu bayram havasında kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Artık kimsenin ölmesini istemediklerini ifade eden Kolanç, ülkede barışın hakim olmasını arzu ettiklerini belirtti. Kolanç, 2 yıldır nevruzu korkmadan kutladıklarını anlatarak, "Olay çıkacak endişesi taşımadan nevruzu kutluyoruz. Kimsenin müdahalesi olmuyor. Barışın devam etmesini diliyoruz" dedi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ