Twitter’i Binali Yıldırım kapattırdı!

Twitter’ın kapatılmasına sebep olan mahkeme kararlarından biri, eski Bakan Binali Yıldırım ve Erkan Yıldırım’ın başvurusu sonrası alındığı ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2014 Cuma, 11:53
Karar Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi aldı. Karar numarası 2014/181 olarak kayıtlara geçti. Mahkemeye başvuran isimler, mahkemeden erişimin engellenmesini istedi. Erişimi engellen twitter hesaplarından birinin “”Oy yok hırsıza” olduğu öğrenildi.
Bir diğer adresin ise hırsızaoyyokWordpress.com sitesi için istenildiği öğrenildi.
Mahkemeye başvuru 18 Mart günü yapıldı. Mahkeme aynı gün aldığı karar ile anılan hesapları için erişimin engellenmesi kararı verdi.
BİR BAŞVURU DA SAMSUN'DAN
Mahkeme kararlarından biri ise Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alındı. Anılan karar için ise 14 Şubat 2014'te başvuru yapıldı. Başvuru gerekçesi ise "İsmet Ö." isimli sahte bir hesabın kapatılması... Mahkeme aynı gün verdiği kararda anılan hesabın erişimine engel kararı verdi. Benzer bir kararın ise Samsun'da verildiği öğrenildi.
KARARI BTK ALDI
Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Yargıçlar Sendikası üyesi hakim Hüseyin Nuh Köse, Twitter’ın kapatılmasına yönelik bir mahkeme kararı olmadığını, kapatma işlemini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) isteği sonrası olduğuna işaret ederek “Buraya yanlış bir bilgi var. Twitter’ın kapatılmasına yönelik bir savcılık veya mahkeme kararı yok. Ancak, çeşitli mahkemelerin, çeşitli zamanlarda aldığı kararlar Twitter’ın kapatılması için gerekçelendirildi. Ancak bu doğru gerekçelendirme değil. Karardan hicap duyuyoruz. Bu karar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de aykırı” dedi.
Mahkemeye başvuru 18 Mart günü yapıldı. Mahkeme aynı gün aldığı karar ile anılan hesapları için erişimin engellenmesi kararı verdi.
YASAK GELDİ TWEETLER PATLADI
Twitter'ın dün gece 23.45 sularında kapatılmasının ardından kullanıcılar DNS değiştirerek veya VPN gibi servisleri kullanarak siteye girmeye çalışıyor. Peki yasak kararıyla birlikte dün geceden bu yana Twitter'a atılan tweet sayısında düşüş var mı?
Twitter'da günde ortalama 1 milyon 800 bin tweet atılıyor. Twittertürk'ün raporuna göre dün gün boyu atılan tweet sayısı 1 milyon 750 bini aşarken, yasak kararına rağmen bu sabah saatlerine kadar Türkiye'de 500 bini aşkın tweet atıldı. Sadece 10 saatte tweet sayısı 500 bine ulaşırken, bu rakam bu şekilde artmaya devam ederse atılan tweet sayısında herhangi bir düşüş olmayacağı söylenebilir.
Diğer bir deyişle kullanıcıların pek çoğu ayarlarını değiştirerek Twitter'a girmeyi ve yasağı aşmayı başarmış gibi görünüyor.
YASAKLANIR YASAKLANMAZ DÜNYADA TREND OLDU
Twitter'a erişim yasağının gelmesiyle birlikte kısa sürede alınan yasak kararı dünya gündemine oturdu. Gece saatlerinde Twitter'ın dünya trendi listesine #TwitterisblockedinTurkey ve #TurkeyBlockedTwitter hashtag'leri kısa sürede yer buldu ve ilk sıralara yerleşti.
A+ A-