RTÜK'ten Meclis'te küfüre ceza yok

RTÜK, Meclis'te Bilal Erdoğan nedeniyle çıkan küfürlü ve yumruklu kavga için, "Haber değeri var" dedi ve cezaya gerek görmedi. Meclis'teki küfürler içinse "Vekillerin davranış ve kullandıkları ifadelerin kamuoyu tarafından bilinmesinde kamusal yarar vardır" denildi.
Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2014 Cuma, 11:32

[Haber görseli]

RTÜK toplantısında, Star TV'de 23 Ocak 2014 günü yayınlanan ana haber bülteni ele alındı. Haberde, TBMM'deki HSYK görüşmelerinde çıkan kavgaya yer verildi. Görüntülerde, CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan kürsüden ''Meşhur bir soruşturmanın şüphelisi olan Bilal Erdoğan'ı, hakkında gözaltı kararı varken Başbakan'ın arabasına binerken gördüm. Aranan bir şüphelinin Başbakan'ın aracında ne işi var?" dedi.

Gazeteport'un haberine göre, AKP İstanbul milletvekili Bülent Turan ise ''Bilal Erdoğan hakkında gözaltı kararı var diyen ve ispat etmeyen şerefsizdir'' cevabını verdi. Daha sonra kavga çıktı ve AKP milletvekili Oktay Saral, CHP'li Bülent Tezcan'a yumruk attı. Bu sırada ekrana ''Şerefsiz, terbiyesizlik yapma, hayvan herif'' sözleri yansıdı.

RTÜK raporunda, Star TV'nin bu haberi verirken argo sözcükleri ''Biplemediği'' bu nedenle ''Türkçenin, düzeysiz, kaba ve argo kullanımına neden olduğu'' savunuldu ve ceza istendi. Ancak RTÜK üyeleri, konunun haber değeri taşıdığını belirterek '' Haberdeki ifadeler onaylanmasa da, olay TBMM’de ve milletin vekilleri arasında geçmiştir. Vekillerin davranış ve kullandıkları ifadelerin kamuoyu tarafından bilinmesinde kamusal yarar vardır'' diyerek oy birliği ile Star TV'ye ceza verilmesine gerek görmedi.

A+ A-