Sandık kazaları

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki bir sandıkta, oy pusulalarının konulduğu zarflar karışınca, İlçe Seçim Kurulu oy verme işlemini durdurdu. Isparta'da ise, sandık görevlilerinin belediye başkanlığı oy pusulalarını çuvaldan çıkarmayı unutması nedeniyle 65 seçmen, belediye başkanlığı seçimi için oy kullanamadı.
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2014 Pazar, 18:58

Isparta Muzaffer Türkeş Mahallesi Ali Haydar Albayrak İlkokulu'nda 1366 nolu sandıkta oy kullanan ilk 65 seçmen, oy pusulalarından belediye başkanlığı için olanın çuvalda unutulması nedeniyle belediye başkanlığı için oy veremedi.

Oy kullanmak için gelen bir seçmenin durumu fark etmesi üzerine sandık başkanı, sandık görevlileri ve polis eşliğinde tutanak tutuldu.

Belediye başkanlığı seçimi için oy kullanamayan, sadece belediye meclis üyesi seçimi için oy kullanan 65 seçmen tek tek belirlendi.

Tutanağa adı yazılan seçmenler İl Seçim Kurulu'na bildirildi.

ZARFLARIN KARIŞTIĞI SANDIKTA OY KULLANIMI DURDURULDU

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde ise, toplam 266 seçmenin oy kullanacağı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binasındaki 1013 nolu sandıkta zarflar karıştırıldı.

MHP Belediye Başkan Adayı Sakin Yılmaz'ın da oy kullandığı sandıkta, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık seçimi oy pusulalarının zarfları karıştı.

Seçmenler, sandık görevlilerinin yönlendirmesiyle belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği oy pusulalarını muhtarlık seçimi zarflarına, muhtarlık oy pusulalarını ise diğer zarflara koyarak oylarını kullandı.

Öğle saatlerinde, sandık görevlileri zarfların yanlış kullanıldığını fark etti. Durumu İlçe Seçim Kurulu yetkililerine bildirdi.

İlçe Seçim Kurulu da bu sandıkta oy verme işlemini durdurdu. Sıradaki seçmenler ise nasıl bir karar verileceğini merakla beklemeye başladı.

Oyunu kullanan MHP'li Belediye Başkan Adayı Sakin Yılmaz ise, ''Benim elime oy pusulası ve zarfını verdiler. Ben de rengine bakmadım. Oyumu kullanıp, sandığa attım. Baştan bir yanlışlık olmuş. Artık seçimin bu şekilde devam etmesinden yanayım'' dedi.

A+ A-