AKP'den bir itiraz başvurusu daha

AKP, 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarıyla ilgili İstanbul Kartal'da itirazda bulundu. AKP daha önce de Adana'daki sonuçlara ilişkin itirazda bulunmuştu.
DHA
Yayınlanma tarihi: 1 Nisan 2014 Salı, 14:46

[Haber görseli]AKP Grup Başkanvekili Belma Satır, milletvekilleri Erol Kaya ve Metin Külünk İlçe Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi vermeye geldi. Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde AKP'li grubun yanı sıra CHP'li bir grup da vardı.

CHP'li grupta Başkanvekili Akif Hamzaçebi, milletvekili Mahmut Tanal ve resmi olmayan sonuçlara göre Kartal Belediye Başkanı seçilen Altınok Öz ve partililer vardı. AKP'li Belma Satır ve beraberindekiler itiraz dilekçesini vermek üzere Kültür Merkezi'ne girdi. Bu sırada her iki partinin mensupları da salona girmeye başladı. İlçe Seçim Kurulu'nun bulunduğu alana AKP'liler giriş yaparken arbede yaşandı. İçeriye ilgisiz kişilerin de girdiğini ileri süren iki taraf mensupları arasında sık sık arbede yaşandı.

Sonunda salona çevik kuvvet ekipleri çağırıldı. Çevik kuvvet ekipleri ve her iki partinin temsilcilerini dışarı çıkması konusunda güç te olsa ikna etti. İtiraz dilekçesinin verdikten sonra çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan AKP Grup Başkanvekili Belma Satır, "Kartal' da bugüne kadar yapılan gerek genel gerek yerel seçimlerde tespit edilen en yüksek geçersiz oyla karşı karşıyayız. Bu durum dikkate şayandır. İtirazımızın temelini şunlar oluşturuyor. Sandık sayımlarında 325 sandığa itiraz etmiş bulunuyoruz. Bir kısım oy sandıkları vaktinden önce açılıp, bazı düzeltmeler yapılmıştır. Bir kısım seçmene eksik oy pusulası verildiği bize bildirilmiştir. AK Parti olarak milli iradenin sandığa yansıması bizim için çok önemli. Tespitlerimize göre geçerli oy sayınının yaklaşık % 5'i geçersiz sayılmış. Sandıkların yeniden sayılmasını talep ediyoruz" dedi.

Metin Külünk de üzerinde AKP bölümüne 'Evet' yazılı olan yakılmış oy pusulasını gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise, "mevcut belediye başkanımız önemli bir farkla kazandı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu duruma itirazı var. Somut deliller varsa itirazlar ciddiye alınabilir. Ben kararın Cumhuriyet Halk Partisi lehine olacağı kanaaitindeyim. Hukuk bunu emrediyor çünkü" diye konuştu. Seçimi kazanan Altınok Öz de "demokratik bir seçim süreci yaşadık hiç bir yerde sorun olmadı. Kartal Cumhuriyet Halk Partisi'nin öyle olmaya devam edecek" diye konuştu.

A+ A-