Anneye süt izninde para yok

Sağlık Bakanlığı, süt izninde personelin döner sermaye ödemelerini kesti. Sendika itiraz ederek, uyardı. Bakanlık hatasını geç de olsa anladı. Ama hâlâ bir değişiklik yok.
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2016 Pazar, 02:51

[Haber görseli]Sağlık Bakanlığı, yeni bebeği olan sağlık personelinin süt izninde döner sermaye ek ödemelerini kesti. Bakanlık, süt izinlerinde geçirilen sürelerin “çalışılmayan gün” kapsamında olduğunu savundu. Genel Sağlıkİş Sendikası, annelerin bebeklerini emzirmek için kullandıkları saatlik izinlerin “çalışılmayan gün” kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkat çekerek bakanlığı uyardı. Hatayı anlayan bakanlık, mevzuat değişikliği için çalışma başlatıldığını bildirdi. Ancak bu değişiklik hâlâ yapılmadı.

Hatayı anladılar!

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, süt izni kullanan sağlık çalışanının döner sermayesinde kesinti yapılmasının hakkaniyetli olmadığı gibi hukuka da aykırı olduğunun bakanlık tarafından da kabul edildiğine dikkat çekti. Bacaksız, “Bakanlığı bir kez daha göreve çağırıyoruz. En kısa sürede mevzuat değişikliğinin yapılarak bu kapsamdaki sağlık çalışanlarının ve ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz” dedi. Süt izninde döner sermaye ödemesi yapılmasının önemli bir hak olduğuna işaret eden Bacaksız, “Bu ödemeyi kesmek, bu hakkı gas petmektir. Hukuki değildir” diye konuştu.

A+ A-