Kürtçe konuşan işçilere ırkçı saldırı: 1'i ağır 2 yaralı

Tuzla Tersaneler Caddesi’nde bulunan işyerlerinden çıkan işçilere Kürtçe konuştukları gerekçesiyle ırkçı bir güruh saldırdı. Saldırıya uğrayan işçilerden Hüseyin Gümüş başından ağır şekilde yaralanırken Selman Gümüş’ün ise ayağı kırıldı
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2016 Pazar, 10:23

[Haber görseli]

İstanbul’un Tuzla İlçesi’nde Tersaneler Caddesi’nde bulunan işyerlerinden çıkan Kürt işçilere faşist bir güruh saldırdı. Saldırıya uğrayan işçilerden Hüseyin Gümüş başından ağır ağır şekilde yaralanırken Selman Gümüş’ün ise ayağı kırıldı.

Başından ağır yaralanan Hüseyin Gümüş ve Selman Gümüş Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken işçiler karakola şikayette bulundular.

"ANADİLİMİZ KÜRTÇE OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜCÜ SALDIRIYA MARUZ KALIYORUZ"

Sendika.org'da yer alan habere göre saldırının kasıtlı olarak ve ikişerli üçerli yürümekte olmalarından kaynaklı yapıldığını aktaran işçiler, “Tek sebebi bizim Kürtçe konuşuyor olmamızdı. Hüseyin’in markete girmiş olması ve bizim aramızda mesafe bulunması onlara cesaret verdi. Ne söyledikleri bile anlaşılmadan vurmaya başlamışlar. Biz arkadan yetiştik ama arkadaşlar zaten epey darbe almışlardı. Biz anadilimizi kullanıyoruz. Bunun saldırı nedeni olmasını anlayamıyoruz. Biz tersanelerde çalışan mesaisi bitince işinden çıkıp evine giden kendi halinde insanlar sadece anadili Kürtçe olduğu için öldürücü saldırıya maruz kalıyoruz” diyerek ırkçı saldırılara Kürt işçilerin sık sık maruz kaldıklarını belirttiler.

İşçiler, Hüseyin Gümüş’ün yoğun bakıma alındığını belirterek yaralanan diğer arkadaşlarının kiminin omzunda kiminin sırtında darp izleri olduğunu vurguladılar.

"POLİS SADECE SEYRETTİ"

Saldırı sırasında çevredeki polis ekiplerine haber verdiklerini ama polisin saldırıyı sadece seyrettiğini belirten işçiler “Bizler arkadaşlarımıza destek çıkınca dağılıp gittiler fakat biz onların az çok kimler olduğunu biliyoruz. Saldıranlardan birinin BMW arabası var. Bunu yakın çevremizde gördük. Bize saldıranlardan birinin bu arabayı kullanan kişiye ‘Reis’ diye hitap ettiğini gördüğümüz de polise saldıranlardan birinin arabasının bu araba olduğunu söylememize rağmen ‘Tamam gençler olayı büyütmeyelim, şikayetinizi karakola yaparsınız’ gibisinden bir şeyler söyleyerek resmen ırkçı saldırıda bulunan güruhu korumuş oldular” dedi.

A+ A-